دمل مقعدی(آبسه) وفیستول مقعدی

تاریخ ایجاد: شنبه 30 خرداد 1394 تعداد بازدید: 40117 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
دمل مقعدی(آبسه) وفیستول مقعدی

شخص بيماری که احساس تب و لرز و درد در ناحيه رکتوم يا مقعد دارد ممکن است مبتلا به آبسه مقعدی يا فيستول مقعدی باشد. اين متن پزشکی توضيحاتی درباره بيماری می دهد که علی رغم شيوع زياد ، بيشتر مردم آگاهی زيادی درباره آن ندارند. 

آبسه مقعدی چيست؟

آبسه مقعدی عبارت است از حفره عفونی انباشته از چرک در اطراف مقعد يا رکتوم. 

فيستول مقعدی چيست؟

فيستول مقعدی، که تقريبا هميشه به دنبال آبسه مقعدی ايجاد می شود، تونل کوچکی می باشد که غده مقعد را در محل ايجاد آبسه به پوست ناحيه باسن، در جايی خارج ازمقعد متصل می کند. 

علت ايجاد آبسه چيست؟

آبسه به علت عفونت حاد غده کوچک مقعد به دنبال ورود باکتری يا هرگونه جسم خارجی به بافت غده ايجاد می شود. برخی شرايط خاص مانندکوليت يا  ساير موارد التهابی روده کوچک، ممکن است احتمال اين عفونت راافزايش دهد. 

علت ايجاد فيستول چيست؟

پس از  ايجاد ترشح در آبسه، ممکن است تونلی با  اتصال غده مقعد به پوست در محل آبسه، ايجاد شود. در صورت بروز اين امر،وجود ترشحات از منفذ باز شده خارجی ممکن است نشان دهنده وجود اين تونل باشد. در صورتی که منفذ باز شده خارجی بهبود يابد، آبسه ممکن است مجددا ايجاد شود. 

علائم آبسه و فيستول چيست؟

علائم اين دو بيماری به صورت درد، گاهی همراه با  تورم، که لزوما به علت حرکات روده نمی باشد. ساير علائم به صورت تحريک پذيری پوست اطراف مقعد، ترشحات چرکی ( که در اغلب موارد باعث ساکت شدن درد ميشود)، تب و ضعف عمومی می باشد.  

آيا آبسه هميشه به فيستول تبديل می شود؟

خير. فيستول تنها  در 50% از موارد آبسه ايجادمی شود، و در واقع راهی برای پيش بينی امکان بروز آن وجود ندارد. 

درمان آبسه چگونه است؟

آبسه از طريق خروج ترشحات چرک از حفره عفونی شده،از طريق ايجاد منفذ در پوست نزديک مقعد و حذف فشار، درمان می يابد. در اغلب موارداين عمل ممکن است در مطب دکتر و با استفاده از بی حسی موضعی انجام شود. آبسه های بزرگ و عميق ممکن است نياز به بستری شدن و استفاده از روش های مختلف بيهوشی داشته باشد. بستری شدن در بيمارستان ممکن است در بيمارانی که مستعد ابتلا به عفونت های شديدتری هستند مانند افراد مبتلا به ديابت يا بيماران دچار ضعف ايمنی، اجتناب ناپذير باشد. از آنجا که آنتی بيوتيک از طريق جريان خون منتقل شده و بنابراين به مايع درون آبسه نفوذ نمی کنند، استفاده از آنها معمولاجايگزين خارج کردن چرک نمی شوند.  

درمان فيستول به چه صورت می باشد؟

درمان فيستول مقعدی از طريق جراحی می باشد. گرچه به طور معمول اين جراحی نسبتا به راحتی انجام می شود، امکان بروز شرايط پيچيده وجوددارد و بهتر است ترجيحا توسط متخصص جراحی کولون و رکتوم انجام شود. مدت زمان انجام اين جراحی ممکن است مشابه مدت زمان جراحی آبسه باشد، گرچه فيستول در اغلب موارد درعرض 4 تا6 هفته پس از ترشحات چرکی آبسه ، گاهی حتی پس از ماه ها و حتی سال هاايجاد می شود. جراحی فيستول معمولا به صورت برش قسمت کوچکی از عضله اسفنکتر مقعدبه منظور باز کردن تونل ، اتصال قسمت خارجی و داخلی منفذ و برگرداندن تونل به درون شياری کوچک می باشد که به زودی از قسمت های خارجی تر شروع به بهبود می کند. دراکثر موارد، جراحی فيستول را می توان به صورت سرپايی يا با بستری شدن به مدت کوتاه در بيمارستان انجام داد. 

چه مدت طول می کشد تا بيمار احساس کند بهتر شده است؟

ناخوشی پس از عمل جراحی فيستول در هفته اول ممکن است ملايم تا متوسط بوده که با استفاده از مسکن کنترل می شود. مدت زمان افتادن ازکار يا مدرسه معمولا کوتاه می باشد.

درمان آبسه يا فيستول تا مدتی در خانه ادامه می یابد. قرار دادن محل در آب گرم، 3 تا 4 بار در روز توصيه می شود. استفاده از ملين نيز ممکن است توصيه شود. ممکن است لازم باشد  برای جلوگيری از لک شدن لباس بوسيله ترشحات از گاز استريل استفاده شود. حرکات روده بر روند بهبودی تاثيری ندارد. 

احتمال برگشت آبسه يا فيستول چقدر است؟

اگر بهبودی به خوبی حاصل شود، اين مشکل معمولامجددا باز نمی گردد. هرچند برای جلوگيری از برگشت مجدد بايد کاملا به دستورات جراح کولون و رکتوم عمل نمود.

                                                                                                             

                                                                                                                   

               
                                                                               

                                                                                                

                                                


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

اخبار سایت

چرخش روزگار بار دگر سالی نو بر دوش نسیم بهاری نهاد تا این امانت سبز را نزد ما آورد.
مصاحبه با دکترعزیزی در مورد تاثیرلیزردردرمان همورویید

: روش‌های درمان هموروييد - ليزرمعجزه نمی‌كند طی سال‌های اخير با تحول در روش‌های درمان هموروييد يابواسير، تنها راه درمان اين بيماری عمل جراحی نيست، بلكه روش‌هايی نيز وجود داردكه مشكلات و دردهای بعد از عمل جراحی را ندارد. اما در جامعه با تبليغات غير واق...
توصیه های پزشکی

: با توجه به فصل گرما مصرف فراوان مايعات بخصوص آب ، آب ميوه های طبيعی، ميوه و سبزيجات تازه توصيه ميشود. از مصرف غذاهای صنعتی وکنسروی، نوشابه های گازدار ، فست فودها جدا خودداری نماييد. دوستدار شما دکتر رسول عزيزی
پاسخ سوالها

: باعرض پوزش به دلیل غیرفعال بودن بخش سوالات لطفا سوال خود را به razizimd@gmail.com ایمیل کنید.
دوستان و هموطنان عزیز و ارجمند و بخصوص بیماران گرامی که بنحوئی اینجانب در خدمتشان بودم : نوروز فرخنده، یادگار نیاکان پیام آور دوستی و عشق و مهر را شادباش می گویم و آرزو دارم سالی همراه با تندرستی وکامیابی و سرشار از شادی داشته باشید و رنجوری و بیماری را در سالی که به پایانش رسیدیم باقی بگذارید و در سال جدید سالم و سر حال و شاد باشید. توصیه من به شما این است که پیام های بهداشتی را جدی بگیرید و هنگام مشاهده وضع و حالت غیر عادی به پزشک خودتان مراجعه و از انجام آزمایشات لازم غافل نباشید. استفاده و خوردن مواد فیبر دار و از جمله سبزیجات و میوه های مختلف شما را از ابتلا به بیماری های روده با در صد زیاد ایمن میکند. ورزش و خوردن مایعات و مخصوصا آب به مقدار حداقل 7-8 لیوان در روز بسیار پر اهمیت است، خواهش میکنم مورد توجهتان قرار دهید. سایت من با اطلاعاتی که در مورد بیماریهای کولورکتال در اختیار شما قرار داده مرتب به روز رسانی میشود و همچنان در دسترس شما قرار دارد . سعی میکنیم سئوالات شما را با همکاری دوستان در اولین فرصت جواب دهیم و راهنمائی لازم را در اختیارتان قرار دهیم. اگر در سال گذشته سوال یا درخواستی مطرح کردید که پاسخ داده نشده از شما پوزش میطلبیم . کثرت درخواستهای مشاوره و سوالات باعث شد تا پاسخ عده ای از عزیزان به موقع داده نشود. لطفن در صورت نیاز دوباره درخواست و یا سوال خود را فقط از طریق آدرس ای میل razizimd@gmail.com ارسال نمایید. با آرزوی سلامتی شما دوستدار شما دکتر رسول عزیزی