کیست مویی یا سینوس پایلونیدال(بیماری سندرم رانندگا...

تاریخ ایجاد: شنبه 30 خرداد 1394 تعداد بازدید: 13373 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
کیست مویی یا سینوس پایلونیدال(بیماری سندرم رانندگان جیپ آمریکایی)

  بیماری پیلونیدال 

کیست مویی ( سينوس پايلونيدال )  چيست؟

بيماری پيلونيدال شامل عفونت مزمن پوست در منطقه شکاف باسن می باشد. اين شرايط به دنبال باقی ماندن مو در پوست، به طور شايع درناحيه شکاف باسن، بروز می کند. اين بيماری در مردان شيوع بيشتری داشته و بيشتر در سالهای بين سنين بلوغ تا 40 سالگی بروز می کند. اين بيماری همچنين در افراد دچار چاقی وافرادی که موهای بدنشان سخت و ضخيم است شايع می باشد.


                                                                                    

 اين بيماری از يک گودی کوچک تا توده ای بزرگ و دردناک متفاوت می باشد. در اغلب موارد ترشحاتی در منطقه ايجاد می شود که ممکن است شفاف، کدر يا خون آلود باشند. منطقه، پس از عفونت ممکن است قرمز رنگ و حساس شده و ترشحات چرکی دچار بوی ناخوشايندی خواهند شوند. عفونت ممکن است باعث تب، بيحالی و تهوع شود. 

برای اين بيماری چندين نوع الگوی مختلف وجوددارد. تقريبا تمامی بيماران دچار آبسه های حاد می شوند .منطقه ای که  دچار تورم شده و نسبت به لمس حساس شده و ترشحات چرکی از محل خارج می شود. پس از اينکه آبسه بهبود يافت، چه به صورت خودبه خودی و چه با استفاده از دارو درمانی، بسياری از بيماران دچار سينوس پيلونيدال می شوند. اين سينوس حفرهای در زير سطح پوست بوده که از طريق يک يا چند منفذ باز به سطح پوست متصل می شود.گرچه تعداد کمی از اين سينوس ها ممکن است بدون درمان، خود به خود ازبين بروند، امادر اغلب بيماران برای برداشتن آنها نياز به عمل جراحی کوچکی می باشد.

در تعداد کمی از بيماران اين سينوس ها دچار عفونتهای برگشت کننده و التهاب می شوند. بيماری مزمن باعث ايجاد تورم، درد و ترشح می شود.تقريبا هميشه برای درمان اين شرايط جراحی ضروری می باشد.

 بيماری پيلونيدال چگونه درمان می شود؟

درمان بيماری به الگوی آن بستگی دارد. آبسه حاد باايجاد برش و خروج چرک و تسکين درد و التهاب درمان می شود. اين عمل معمولا در مطب پزشک با استفاده از بی حسی موضعی قابل انجام می باشد. سينوس های مزمن معمولا برش زده شده و درآورده می شوند و يا با جراحی باز می شوند.

بيماری پيچيده يا برگشت کننده بايد با عمل جراحی درمان شود. نوع عمل از برداشتن سطح سينوس تا برش آن  و يا در صورت امکان،بستن از طريق سوزاندن متفاوت می باشند.

عمل های جراحی طولانی تر نياز به دوره بهبودی طولانی تری نيز دارند. اگر زخم به صورت باز رها شود به منظور تميز نگاه داشتن آن بايد از پانسمان استفاده شود. گرچه زخم باز مدت بيشتری طول می کشد تا بهبود يابداما امکان موفقيت درمان در زخم باز بيشتر است. بستن زخم از طريق سوزاندن، عمل جراحی بزرگتری است که احتمال عفونت در آن بيشتر است، گرچه اين عمل ممکن است برای برخی بیماران ضروری باشد. جراح شما در اين موارد با شما بحث خواهد کرد و به شما درانتخاب عمل مناسب کمک خواهد نمود. 

چه مراقبت هايی پس از جراحی مورد نياز می باشد؟

در صورتی که زخم بسته شده است بايد تا زمان بهبودی کامل، تميز و خشک نگاه داشته شود. اگر زخم بايد باز رها شود، استفاده از پانسمان ضروری می باشد. پانسمان به حذف ترشحات کمک کرده و به زخم اجازه داده می دهد تا ازعمق به سمت سطح بهبود يابد. پس از بهبودی پوست ناحيه شکاف باسن بايد تميز و بدون مو نگاه داشته شود. اين امر با تراشيدن موها يا با استفاده از موبر، هر 2 تا 3هفته، تا سن 30 سالگي حاصل می شود. پس از 30 سالگي، ساقه مو باريک تر و نرم تر شده و از عمق شکاف باسن کاسته می شود.                                                                                                                                                

                                           

                                            

                                         

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

اخبار سایت

چرخش روزگار بار دگر سالی نو بر دوش نسیم بهاری نهاد تا این امانت سبز را نزد ما آورد.
مصاحبه با دکترعزیزی در مورد تاثیرلیزردردرمان همورویید

: روش‌های درمان هموروييد - ليزرمعجزه نمی‌كند طی سال‌های اخير با تحول در روش‌های درمان هموروييد يابواسير، تنها راه درمان اين بيماری عمل جراحی نيست، بلكه روش‌هايی نيز وجود داردكه مشكلات و دردهای بعد از عمل جراحی را ندارد. اما در جامعه با تبليغات غير واق...
توصیه های پزشکی

: با توجه به فصل گرما مصرف فراوان مايعات بخصوص آب ، آب ميوه های طبيعی، ميوه و سبزيجات تازه توصيه ميشود. از مصرف غذاهای صنعتی وکنسروی، نوشابه های گازدار ، فست فودها جدا خودداری نماييد. دوستدار شما دکتر رسول عزيزی
پاسخ سوالها

: باعرض پوزش به دلیل غیرفعال بودن بخش سوالات لطفا سوال خود را به razizimd@gmail.com ایمیل کنید.
دوستان و هموطنان عزیز و ارجمند و بخصوص بیماران گرامی که بنحوئی اینجانب در خدمتشان بودم : نوروز فرخنده، یادگار نیاکان پیام آور دوستی و عشق و مهر را شادباش می گویم و آرزو دارم سالی همراه با تندرستی وکامیابی و سرشار از شادی داشته باشید و رنجوری و بیماری را در سالی که به پایانش رسیدیم باقی بگذارید و در سال جدید سالم و سر حال و شاد باشید. توصیه من به شما این است که پیام های بهداشتی را جدی بگیرید و هنگام مشاهده وضع و حالت غیر عادی به پزشک خودتان مراجعه و از انجام آزمایشات لازم غافل نباشید. استفاده و خوردن مواد فیبر دار و از جمله سبزیجات و میوه های مختلف شما را از ابتلا به بیماری های روده با در صد زیاد ایمن میکند. ورزش و خوردن مایعات و مخصوصا آب به مقدار حداقل 7-8 لیوان در روز بسیار پر اهمیت است، خواهش میکنم مورد توجهتان قرار دهید. سایت من با اطلاعاتی که در مورد بیماریهای کولورکتال در اختیار شما قرار داده مرتب به روز رسانی میشود و همچنان در دسترس شما قرار دارد . سعی میکنیم سئوالات شما را با همکاری دوستان در اولین فرصت جواب دهیم و راهنمائی لازم را در اختیارتان قرار دهیم. اگر در سال گذشته سوال یا درخواستی مطرح کردید که پاسخ داده نشده از شما پوزش میطلبیم . کثرت درخواستهای مشاوره و سوالات باعث شد تا پاسخ عده ای از عزیزان به موقع داده نشود. لطفن در صورت نیاز دوباره درخواست و یا سوال خود را فقط از طریق آدرس ای میل razizimd@gmail.com ارسال نمایید. با آرزوی سلامتی شما دوستدار شما دکتر رسول عزیزی