زایده گوشتی(پولیپ روده)

تاریخ ایجاد: شنبه 30 خرداد 1394 تعداد بازدید: 8477 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
زایده گوشتی(پولیپ روده)

پوليپ روده بزرگ

پوليپ ها رشد غير طبيعی در بستر روده بزرگ (کولون) می باشند که تاداخل کانال روده بزرگ ( لومن) گسترش می يابند. برخی پوليپ ها مسطح و برخی ديگر برجسته می باشند.    

پوليپ ها يکی از شايعترين بيماری های درگير کننده کولون و رکتوم ميباشد، که در 20-15 % افراد بالغ جمعيت بروز می کند. گرچه بيشتر پوليپ هاخوش خيم هستند، اما ارتباط اين پوليپ ها با بروز سرطان امری کاملا اثبات شده ميباشد.

 

آيا پوليپ ها نياز به درمان دارند؟

از آنجا که راه قابل قبولی برای پيش بينی اينکه آيا يک پوليپ ممکن است به بدخيمی تبديل شود يا نه، وجود ندارد، توصيه می شود پوليپ به طور کامل برداشته شود. تعداد بسيار زيادی از پوليپ ها را می توان با استفاده از ابزاری سيمی حلقوی مانندی برداشت. پوليپ های کوچک را می توان به آسانی با استفاده از جريان الکتريکی منعقد کننده خون برداشت.

بسياری از آزمايشات کولون، مانند برداشت پوليپ، از طريق عملی سرپايی وبا حداقل بروز ناخوشی برای بيمار با استفاده از ابزار انعطاف پذيری به نام کولونوسکوپ انجام می شود. پوليپ های بزرگ ممکن است به بيش از يک راه درمانی برای برداشت کامل نياز داشته باشند. برخی پوليپ ها را، به علت  اندازه و موقعيت مکانی آن ، نمی توان با استفاده از اين ابزار برداشت، بنابراين در اين موارد عمل جراح مورد نياز می باشد.

 

آيا پوليپ ها دوباره رشد می کنند؟

وقتی پوليپی به طور کامل برداشته شود احتمال برگشت آن زياد شايع نمی باشد. هرچند عواملی که باعث به وجود آمدن پوليپ شده بودند همچنان نيز وجود دارند.پوليپ های جديد حداقل در 30 درصد افرادی که در گذشته پوليپ داشتند دوباره رشد ميکنند. بيماران بايد به طور مرتب توسط پزشک متخصص بيماريهای کولون و رکتوم بررسی شوند.

 

علائم پوليپ چيست؟

بيشتر پوليپ ها علائمی از خود نشان نمی دهند و اغلب موارد به طورتصادفی حين اندوسکوپی يا عکس برداری اشعه ايکس از دستگاه گوارش شناخته می شوند.هرچند برخی از پوليپ ها ممکن است باعث خونريزی، ترشحات مخاطی و تغيير در عملکرد روده يا در موارد نادر بروز دردهای شکمی شوند.

 

پوليپ ها چگونه تشخيص داده می شوند؟

پوليپ ها هم از طريق مشاهده مستقيم داخل کولون ( کولونوسکوپی)  وهم از طريق عکس برداری اشعه ايکس ( تنقيه باريوم) تشخيص داده می شوند.

سه نوع مختلف اندوسکوپی کولون و رکتوم وجود دارد:

 

(1) سيگموئيدوسکوپی سخت، (2)سيگموئيدوسکوپی انعطاف پذير و (3) کولونوسکوپی

 

با استفاده از سيگموئيدوسکوپی سخت می توان 8-6 اينچ انتهايی روده بزرگ را بررسی کرد. در سيگموئيدوسکوپی انعطاف پذير يک سوم تا يک چهارم انتهايی روده بزرگ بررسی می شود. هيچکدام از اين دو روش به هيچ دارويی نياز نداشته و در مطب دکترقابل انجام می باشد.

در کولونوسکوپی از ابزار طويل و انعطاف پذيری استفاده می شود که قابليت بررسی تمام طول کولون را فراهم می آورد. برای انجام اين آزمايش نياز به آماده سازی کولون بوده و اغلب از داروهای آرامبخش نيز برای بيمار استفاده میشود.

علاوه براين می توان کولون را به طور غير مستقيم از طريق عکس برداری اشعه ايکس، با استفاده از تنقيه باريوم، بررسی نمود. اين آزمايش نياز به پوششی ازمحلول باريوم در بستر  روده بزرگ دارد. با استفاده از عکس برداری اشعه ايکس در اغلب موارد پوليپ های غير محتمل شناسايی می شوند.

گرچه بررسی ميکروسکوپی وجود خون در مدفوع، تست مهمی در بيماريهای کولون و رکتوم می باشد، نتيجه منفی اين تست، وجود پوليپ را رد نمی کند. برای شناسايی يک پوليپ حتما بايد بررسی کامل کولون انجام شود و در حداقل 30درصد موارد،در اين بيماران پوليپ های ديگری نيز يافت می شود.
                                                           

 


 

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

اخبار سایت

چرخش روزگار بار دگر سالی نو بر دوش نسیم بهاری نهاد تا این امانت سبز را نزد ما آورد.
مصاحبه با دکترعزیزی در مورد تاثیرلیزردردرمان همورویید

: روش‌های درمان هموروييد - ليزرمعجزه نمی‌كند طی سال‌های اخير با تحول در روش‌های درمان هموروييد يابواسير، تنها راه درمان اين بيماری عمل جراحی نيست، بلكه روش‌هايی نيز وجود داردكه مشكلات و دردهای بعد از عمل جراحی را ندارد. اما در جامعه با تبليغات غير واق...
توصیه های پزشکی

: با توجه به فصل گرما مصرف فراوان مايعات بخصوص آب ، آب ميوه های طبيعی، ميوه و سبزيجات تازه توصيه ميشود. از مصرف غذاهای صنعتی وکنسروی، نوشابه های گازدار ، فست فودها جدا خودداری نماييد. دوستدار شما دکتر رسول عزيزی
پاسخ سوالها

: باعرض پوزش به دلیل غیرفعال بودن بخش سوالات لطفا سوال خود را به razizimd@gmail.com ایمیل کنید.
دوستان و هموطنان عزیز و ارجمند و بخصوص بیماران گرامی که بنحوئی اینجانب در خدمتشان بودم : نوروز فرخنده، یادگار نیاکان پیام آور دوستی و عشق و مهر را شادباش می گویم و آرزو دارم سالی همراه با تندرستی وکامیابی و سرشار از شادی داشته باشید و رنجوری و بیماری را در سالی که به پایانش رسیدیم باقی بگذارید و در سال جدید سالم و سر حال و شاد باشید. توصیه من به شما این است که پیام های بهداشتی را جدی بگیرید و هنگام مشاهده وضع و حالت غیر عادی به پزشک خودتان مراجعه و از انجام آزمایشات لازم غافل نباشید. استفاده و خوردن مواد فیبر دار و از جمله سبزیجات و میوه های مختلف شما را از ابتلا به بیماری های روده با در صد زیاد ایمن میکند. ورزش و خوردن مایعات و مخصوصا آب به مقدار حداقل 7-8 لیوان در روز بسیار پر اهمیت است، خواهش میکنم مورد توجهتان قرار دهید. سایت من با اطلاعاتی که در مورد بیماریهای کولورکتال در اختیار شما قرار داده مرتب به روز رسانی میشود و همچنان در دسترس شما قرار دارد . سعی میکنیم سئوالات شما را با همکاری دوستان در اولین فرصت جواب دهیم و راهنمائی لازم را در اختیارتان قرار دهیم. اگر در سال گذشته سوال یا درخواستی مطرح کردید که پاسخ داده نشده از شما پوزش میطلبیم . کثرت درخواستهای مشاوره و سوالات باعث شد تا پاسخ عده ای از عزیزان به موقع داده نشود. لطفن در صورت نیاز دوباره درخواست و یا سوال خود را فقط از طریق آدرس ای میل razizimd@gmail.com ارسال نمایید. با آرزوی سلامتی شما دوستدار شما دکتر رسول عزیزی