سندرم تحریک پذیرروده (کولیت عصبی-کولیت تحریک پذیر)

تاریخ ایجاد: شنبه 30 خرداد 1394 تعداد بازدید: 4186 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
سندرم تحریک پذیرروده (کولیت عصبی-کولیت تحریک پذیر)

سندرم روده تحریک پذیر(آی-بی-اس)

(IBS) سندرم روده تحريک پذيرچيست؟

سندروم روده تحريک پذير يک اختلال شايع می باشد که30 درصد جمعيت آمريکا در طول دوره ای از زندگی به آن مبتلا می شوند. برای اين اختلال اسامی مختلفی مانند کولون عصبی ، کولون اسپاستيک ، روده اسپاستيک ، کوليت مخاطی و کوليت اسپاستيک  وجود دارد. هرچند، اين بيماری نبايد با ساير بيماريها مانند کوليت اولسراتيو و بيماری کرون اشتباه شود.

 

آی بی اس نوعی سندروم می باشد که علائم ان به صورت درد و نفخ همزمان بروز می کند. اين اختلال به عنوان بيماری در نظر گرفته نمی شود (زيرا اين اختلال مانند سرماخوردگی از فردی به فرد ديگر منتقل نشده و همچنين ازطريق جراحی و مصرف دارو درمان نمی شود) اين اختلال تهديد کننده حيات بيمار نمی باشد.

 

علائم آی بی اس چيست؟

بيماران مبتلا به آی بی اس ممکن است دچار يبوست،اسهال و يا ترکيب آن، به صورت دوره ای يبوست و دوره ای اسهال، باشند. اين اختلال ممکن است با درد و انقباضات شکمی، احساس نياز سريع به دفع مدفوع، يا احساس نفخ وگاز در شکم همراه باشد. گاهی اوقات مخاط نيز در مدفوع ديده می شود. آی بی اس هيچگاه باعث خونريزی رکتوم نمی شود و هرگونه خونريزی از رکتوم بايد به طور مناسب وکامل بررسی شود. 

چه چيزی باعث ايجاد آی بی اس می شود؟

علت اصلی اين اختلال، عملکرد انقباضی غير طبيعی عضلات روده می باشد. اين عضلات که لايه خارجی روده را تشکيل می دهند، به صورت خودبه خودی برای حرکت غذا در طول روده به سمت رکتوم و خارج از مقعد فعاليت می کنند.آی بی اس  در واقع اختلال عملکرد عضلات روده می باشد. حتی در صورتی که عضلات در زير ميکروسکوپ به ظاهر طبيعی به نظر برسند اما ممکن است فاقد عملکرد طبيعی بوده و در دوره هايی بسيار شديد يا بسيار ضعيف، بسيار آهسته يا بسيار سريع منقبض شوند.گرچه در اين اختلال هيچ گونه انسداد فيزيکی ايجاد نمی شود اما بيماران ممکن است احساس انقباض يا  مسدود شدگی عملکردی داشته باشد. 

نقش استرس در آی بی اس چگونه است؟

استرس های روحی ممکن است با آی بی اس در ارتباط باشد. مغز و روده از طريق رشته های عصبی که عملکرد خود به خود عضلات روده را کنترل می کند، به هم متصل می شوند. بسياری از افراد ممکن است در هنگام عصبانيت واضطراب دچار تهوع يا اسهال شوند. گرچه ما قادر به کنترل اثر استرس بر روده های خودنيستيم، اما کاهش منابع توليد کننده استرس در زندگی مانند مشاغل دارای فشار بالا وخانواده تنش دار، ممکن است علائم آی بی اس را کاهش دهد. 

من چگونه می توانم بگويم مشکلم آی بی اس است يا چيزديگری است؟

تاريخچه پزشکی دقيق و معاينات فيزيکی توسط جراح کولون و رکتوم يا ساير پزشکان برای تشخيص صحيح، ضروری می باشد. آزمايشاتی مختلفی وجود دارد که برای اطمينان از اينکه علائم ناشی از مشکلات ديگر نمی باشد، انجام ميشود. اين آزمايشات شامل معاينات سيگموئيدوسکوپی، کولونوسکوپی، آزمايش بررسی خون مخفی در مدفوع، عکس برداری اشعه ايکس از بخش های انتهایی روده و ارزيابی های روانشناسی می باشد. اين آزمايشات ممکن است وجود ساير بيماری ها و اختلالات مانندسرطان، دايورتيکوليت، التهاب روده ها يا افسردگی را رد کند. 

درمان آی بی اس چگونه است؟

درک اين مطلب که آی بی اس بيماری جدی و تهديد کننده حيات نيست، ممکن است در کاهش استرس و اضطراب بيمار، که اغلب با بيماری در ارتباط است، موثر باشد. مشاوره روان شناسی و کاهش استرس ( آموزش آرامش در زندگی) ممکن است در کاهش علائم آی بی اس در برخی افراد کمک کننده باشد. در ساير موارد، افزايش مقدار غذاهای حجم دهنده و غير قابل هضم در رژيم غذايی ممکن است برای کاهش علائم کافی باشد. افزايش اين مواد، مانند دانه پسيليوم، به رژيم غذايی ممکن است از شدت درد و انقباضات شکمی کاسته يا آنها را کاملا از بين ببرد.اين امر موجب نرم شدن مدفوع می شود که راحت تر در طول روده حرکت کرده و آب اضافی روده را جذب کرده و از اسهال جلوگيری می کند. در صورتی که بيمار عمدتا از يبوست شکايت داشته باشد، برای نرم کردن مدفوع بايد علاوه بر اين مواد حجم دهنده از آب بيشتری نيز در رژيم غذايی استفاده نمود. 

در برخی موارد اين مواد ممکن است به تنهايی تاثير کافی در تسکين درد و نفخ نداشته باشند. پزشک شما ممکن است داروهايی برای شما تجويز کند که به طور مستقيم بر روی عضلات روده اثر می کند تا انقباضات رابه حالت طبيعی بازگردانند. مصرف يک دارو ممکن است در برخی افراد بهتر از ديگران اثر داشته باشد. بنابراين، پزشک شما ممکن است توصيه کند تا داروی خود را عوض کنيدتا تسکين درد بهتر صورت بگيرد. 

آيا بايد از مصرف مواد غذايی خاص اجتناب نمود؟

در مواردی کافئين، فرآورده های لبنی يا مصرف الکل ممکن است سبب تشديد علائم آی بی اس شود. پزشک شما ممکن است توصيه کند از غذاهای حاوی مقادير زياد کافئين مانند قهوه، چای، شکلات و نوشابه و نوشيدنی های الکل داراجتناب نماييد. علاوه براين پزشک شما ممکن است توصيه کند از مصرف فرآورده های لبنی مانند پنير و شير، که ممکن است در برخی افراد باعث ايجاد اسهال و در برخی ايجاديبوست شود، نيز خودداری نماييد. از آنجايی که فرآورده های لبنی منبع غنی کلسيم وساير مواد غذايی مورد نياز بدن می باشند، مطمئن شويد که اين مواد مغذی را به حدکافی از ساير منابع جايگزين دريافت نماييد. افراد سيگاری نيز بايد آگاه باشند که نيکوتين باعث تشديد علائم آی بی اس می شود.  

درمان بايد چه مدت صورت بگيرد تا علائم تسکين يابد؟

تسکين علائم آی بی اس اغلب آهسته صورت می گيرد.بهبود قطعی علائم  ممکن است 6 ماه يا بيشتر به طول انجامد. بنابراين صبر وشکيبايی در اين شرايط از اهميت زيادی برخوردار می باشد. عکس العمل روده ها در پاسخ به استرس هميشه وجود دارد. با توجه به رژيم غذايی مناسب، افزايش فيبر رژيم غذايی،و در برخی موارد، مصرف داروهای مناسب، علائم آی بی اس تا حد زيادی بهبود يافته ياکاملا تسکين می يابد. علائم کمی ممکن است مجددا برگردد اما به ندرت ممکن است بيشتراز يک ناخوشی جزئی باشد. 

آيا ممکن است آی بی اس منجر به بروز مشکلات جدی تری شود؟

آی بی اس مانند بيماری های التهابی و خونريزی دهنده روده، مانند کوليت اولسراتيو، باعث ايجاد سرطان نمی شود. ممکن است آی بی اس درطولانی مدت با دايورتيکلوزيس در ارتباط باشد اما باعث ايجاد آن نمی شود.دايورتيکلوزيس بيمار خوش خيمی است که به صورت کيسه هايی در ديواره روده بروز ميکند. آی بی اس ممکن است گاهی اوقات باعث دايورتيکوليت شود که عبارت است از التهاب يک يا تعداد بيشتر از اين کيسه های موجود در در ديواره روده. دايورتيکوليت گاهی نياز به جراحی پيدا می کند. درمان آی بی اس با استفاده از مواد حجم دهنده، از بروزدايورتيکوليت و ساير مشکلات کولون جلوگيری می کند.

 

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

اخبار سایت

چرخش روزگار بار دگر سالی نو بر دوش نسیم بهاری نهاد تا این امانت سبز را نزد ما آورد.
مصاحبه با دکترعزیزی در مورد تاثیرلیزردردرمان همورویید

: روش‌های درمان هموروييد - ليزرمعجزه نمی‌كند طی سال‌های اخير با تحول در روش‌های درمان هموروييد يابواسير، تنها راه درمان اين بيماری عمل جراحی نيست، بلكه روش‌هايی نيز وجود داردكه مشكلات و دردهای بعد از عمل جراحی را ندارد. اما در جامعه با تبليغات غير واق...
توصیه های پزشکی

: با توجه به فصل گرما مصرف فراوان مايعات بخصوص آب ، آب ميوه های طبيعی، ميوه و سبزيجات تازه توصيه ميشود. از مصرف غذاهای صنعتی وکنسروی، نوشابه های گازدار ، فست فودها جدا خودداری نماييد. دوستدار شما دکتر رسول عزيزی
پاسخ سوالها

: باعرض پوزش به دلیل غیرفعال بودن بخش سوالات لطفا سوال خود را به razizimd@gmail.com ایمیل کنید.
دوستان و هموطنان عزیز و ارجمند و بخصوص بیماران گرامی که بنحوئی اینجانب در خدمتشان بودم : نوروز فرخنده، یادگار نیاکان پیام آور دوستی و عشق و مهر را شادباش می گویم و آرزو دارم سالی همراه با تندرستی وکامیابی و سرشار از شادی داشته باشید و رنجوری و بیماری را در سالی که به پایانش رسیدیم باقی بگذارید و در سال جدید سالم و سر حال و شاد باشید. توصیه من به شما این است که پیام های بهداشتی را جدی بگیرید و هنگام مشاهده وضع و حالت غیر عادی به پزشک خودتان مراجعه و از انجام آزمایشات لازم غافل نباشید. استفاده و خوردن مواد فیبر دار و از جمله سبزیجات و میوه های مختلف شما را از ابتلا به بیماری های روده با در صد زیاد ایمن میکند. ورزش و خوردن مایعات و مخصوصا آب به مقدار حداقل 7-8 لیوان در روز بسیار پر اهمیت است، خواهش میکنم مورد توجهتان قرار دهید. سایت من با اطلاعاتی که در مورد بیماریهای کولورکتال در اختیار شما قرار داده مرتب به روز رسانی میشود و همچنان در دسترس شما قرار دارد . سعی میکنیم سئوالات شما را با همکاری دوستان در اولین فرصت جواب دهیم و راهنمائی لازم را در اختیارتان قرار دهیم. اگر در سال گذشته سوال یا درخواستی مطرح کردید که پاسخ داده نشده از شما پوزش میطلبیم . کثرت درخواستهای مشاوره و سوالات باعث شد تا پاسخ عده ای از عزیزان به موقع داده نشود. لطفن در صورت نیاز دوباره درخواست و یا سوال خود را فقط از طریق آدرس ای میل razizimd@gmail.com ارسال نمایید. با آرزوی سلامتی شما دوستدار شما دکتر رسول عزیزی