شقاق مقعدی(آنال فیشر)

تاریخ ایجاد: شنبه 30 خرداد 1394 تعداد بازدید: 4709 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
شقاق مقعدی(آنال فیشر)

 بيماری شقاق مقعدی (فيشر) چيست؟

فيشرهای اوليه  يا فيشرها حاد  درظاهر يک شقاق ( زخم و يا شکاف ) ساده هستند که در قسمت آندرم يعنی قسمت پوشش سلولی مقعد به وجود می آيند، در حالی که تعريف و شناخت شقاق های ( فيشرها ) مزمن بيشتربر اساس  ورمها ( ادما ) و تصلب بافتهايی ( فيبروسيز ) است که بعد از گذشت بيش از 8 الی 12 هفته در بيمار مشخص و پديدار ميشوند. 


                                 


نمونه التهاب هايی که در بيماری شقاق مزمن ( کرونيک فيشرز ) ظاهر ميشوند عبارتند از يک توده محافظ (سنتينال ) ، يا علائم پوستی دراطراف ناحيه ديستال شقاق و يک زائده با ساختار بافت مقعدی که بيش از حد بزرگ شده(هيپرتروفيد ) و در ابتدای شقاق در کانال مقعدی شکل گرفته است. 

باور بر اين است که يک عامل شايع در شکل گيری اينشقاق ها ( فيشرز ) ضربه و آسيبی (تروما ) ميباشد که بر اثر عبور مدفوع سفت و خشک از کانال خروجی مقعد به وجود می آيد. 

در هر حال ،تحقيقات بين المللی در زمينه شقاق نشان از اين دارد که بيشتر بيماران گزارش دادند بر اثر ابتلا به اسهال علائم شقاق (فيشرز ) در آنها بروز کرده است. 

علائم بالينی برای بيماری شقاق مقعدی ( آنال فيشرز )به وجود آمدن درد و ناراحتی خاص در ناحيه مقعد است که پس از خروج مدفوع آغازمی گردد. 

در شقاقهای مقعدی حاد درد ممکن است خيلی کوتاه و کم باشد، اما ، پس از گذشت چند ساعت و يا گذشت تمام روز ميتواند تبديل به شقاق مزمن مقعدی شود. 

اغلب بيماران حالت درد شقاق را مانند درد ناشی ازحرکت تيغ ريش تراشی و يا حرکت خورده شيشه در ناحيه مقعد توصيف ميکنند.

بيشتر بيماران مبتلا به شقاق مقعدی ( آنال فيشرز )از حرکت کردن مدفوع در ناحيه مقعد و دفع آن ترس دارند.   و به همين دليل خونريزی از مقعد اگر چه غير معمول نيست، در مورد شقاق معمولا در حد مقدار کمی خون قرمز روشن است که روی دستمال توالت ديده ميشود. 

 

فيشر ممکن است به عنوان بيماری هموروئيد تشخيص داده شود و غالبا اين اشتباه توسط ارائه دهندگان مراقبت های اوليه صورت ميگيرد.

ساير تشخيصهای مختلف و اشتباه در اين مورد شامل : 

آبسه اطراف مقعد فيستول مقعد، بيماری التهابی روده،بيماری آميزشی، سل، سرطان خون، و سرطان مقعد ميباشند. 

درمانهای محافظه کارانه برای کاهش درد و ناراحتی

تقريبا در نيمی از تمام بيماران مبتلا به شقاق حادبا اقدامات محافظه کارانه می شود جراحت را تا حدود زيادی التيام بخشيد ، به عنوان مثال، حمام در وان آب گرم و نيز استفاده از مکملهای خوراکی پر فيبرمانند پودرگياهی موسوم به پسيليوم که مانع از خشک شدن و سفت شدن مدفوع ميشود ، علاوه بر اين ميتوان برای کاهش درد و سوزش زخم شقاق مقعدی از بی حس کننده های موضعی و ياپمادهای ضد التهاب نيز استفاده کرد. 

درمان جراحی

عمل جراحی هدف اصلی در درمان انواع شقاق های مقعدی است که به علت کاهش زمان استراحت در عضلات مقعد (مانند داشتن اسهال و يا سفتی مدفوع به صورت پيوسته ) بهبود پيدا نکردند. همچنين جراحی در شقاق هايی که رويانقباض عضلات داخلی مقعد تاثير گذاشته و در مقعد ايجاد درد ميکند توصيه ميشود .روشهای جراحی مانند روش ديلاتاسيون يا گشاد سازی با دست و يا روش جراحی اسفنکتروتومی داخلی به عنوان اولين روشهای درمان تعيين ميشوند زيرا  اين روشها ميتوانند انقباض عضلات مقعد را در وضعيت معمولی کاهش دهند. 

اسفنکتروتومی عرضی داخلی

جراحی اسفنکتروتومی داخلی برای درمان شقاق مقعدی توسط ايزن هامردر اوائل سال 1950 معرفی شد. 

مديريت پزشکی

شل کننده های اسفنکتر

اسفنکتروتومی شيميايی

هدف از انجام اين کار کاهش ميانگين حداکثر فشارمقعد در حال استراحت است بدون آسيب رسيدن دائمی به ماهيچه های دريچه مقعدی(اسفنکترها ) 

مقدمات لازم براي اين کار شامل : 

 

استفاده از فرمولاسيونهای مختلف نيترات

از جمله پماد نيتروگلسيرين ( ان تي جي)

گريسريل تری نيترات (جی تی ان)

و ايزوزوربيد دی نيترات ( آی اس دی ان)

مهار کننده های خوراکی و موضعی کلسيوم

من جمله نيفديپين و ديلتيازم ( دی تی زد) و سمبوتولينوم (بی تی)

سم بوتولينوم يک سم توليد شده بوسيله باکتريکلستريديوم بوتولينوم ميباشد.

سم بوتولينوم ميتواند به سادگی تزريق شود دربيماران سرپايی و به خوبی قابل تحمل است.

سم بوتولينوم که به صورت تجاری در دسترس قرار داردبر اساس بررسی نتايج و کارآيی تعدادی آزمايش بلند مدت برای درمان شقاق های مقعدی تقاضا و توليد شده است .


                                                                 

 

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

اخبار سایت

چرخش روزگار بار دگر سالی نو بر دوش نسیم بهاری نهاد تا این امانت سبز را نزد ما آورد.
مصاحبه با دکترعزیزی در مورد تاثیرلیزردردرمان همورویید

: روش‌های درمان هموروييد - ليزرمعجزه نمی‌كند طی سال‌های اخير با تحول در روش‌های درمان هموروييد يابواسير، تنها راه درمان اين بيماری عمل جراحی نيست، بلكه روش‌هايی نيز وجود داردكه مشكلات و دردهای بعد از عمل جراحی را ندارد. اما در جامعه با تبليغات غير واق...
توصیه های پزشکی

: با توجه به فصل گرما مصرف فراوان مايعات بخصوص آب ، آب ميوه های طبيعی، ميوه و سبزيجات تازه توصيه ميشود. از مصرف غذاهای صنعتی وکنسروی، نوشابه های گازدار ، فست فودها جدا خودداری نماييد. دوستدار شما دکتر رسول عزيزی
پاسخ سوالها

: باعرض پوزش به دلیل غیرفعال بودن بخش سوالات لطفا سوال خود را به razizimd@gmail.com ایمیل کنید.
دوستان و هموطنان عزیز و ارجمند و بخصوص بیماران گرامی که بنحوئی اینجانب در خدمتشان بودم : نوروز فرخنده، یادگار نیاکان پیام آور دوستی و عشق و مهر را شادباش می گویم و آرزو دارم سالی همراه با تندرستی وکامیابی و سرشار از شادی داشته باشید و رنجوری و بیماری را در سالی که به پایانش رسیدیم باقی بگذارید و در سال جدید سالم و سر حال و شاد باشید. توصیه من به شما این است که پیام های بهداشتی را جدی بگیرید و هنگام مشاهده وضع و حالت غیر عادی به پزشک خودتان مراجعه و از انجام آزمایشات لازم غافل نباشید. استفاده و خوردن مواد فیبر دار و از جمله سبزیجات و میوه های مختلف شما را از ابتلا به بیماری های روده با در صد زیاد ایمن میکند. ورزش و خوردن مایعات و مخصوصا آب به مقدار حداقل 7-8 لیوان در روز بسیار پر اهمیت است، خواهش میکنم مورد توجهتان قرار دهید. سایت من با اطلاعاتی که در مورد بیماریهای کولورکتال در اختیار شما قرار داده مرتب به روز رسانی میشود و همچنان در دسترس شما قرار دارد . سعی میکنیم سئوالات شما را با همکاری دوستان در اولین فرصت جواب دهیم و راهنمائی لازم را در اختیارتان قرار دهیم. اگر در سال گذشته سوال یا درخواستی مطرح کردید که پاسخ داده نشده از شما پوزش میطلبیم . کثرت درخواستهای مشاوره و سوالات باعث شد تا پاسخ عده ای از عزیزان به موقع داده نشود. لطفن در صورت نیاز دوباره درخواست و یا سوال خود را فقط از طریق آدرس ای میل razizimd@gmail.com ارسال نمایید. با آرزوی سلامتی شما دوستدار شما دکتر رسول عزیزی