بی اختیاری مدفوع

تاریخ ایجاد: شنبه 30 خرداد 1394 تعداد بازدید: 5422 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
بی اختیاری مدفوع

                                                                      

بی اختياری دستگاه گوارش

بی اختياری چيست؟

بی اختياری دستگاه گوارش عبارتست از عدم توانايی درکنترل دفع گاز يا دفع مدفوع. شدت اين اختلال از مشکلات ملايم در موارد عدم کنترل گاز تا مشکلات شديدتر در موارد عدم کنترل مدفوع مايع و جامد متفاوت می باشد. بی اختياری مدفوع يکی از مشکلات شايع می باشد اما در اغلب موارد به علت شرم و خجالت زياد، مطرح نشده و مورد بحث قرار نمی گيرد. بی اختياری ادراری و بی اختياری مدفوع هر دو از مشکلاتی هستند که با افزايش سن، افزايش می يابد.


                                              

علت بی اختياری چيست؟

علت های متفاوتی برای اين اختلال وجود دارد. جراحتهای حين زايمان يکی از علت های شايع اين بيماری می باشد. اين جراحت ها ممکن است منجر به جداشدن عضلات مقعد و کاهش قدرت اين عضلات شود. اعصاب مربوط به عضلات مقعدنيز ممکن است آسيب ببينند. گرچه برخی از اين جراحت ها ممکن است بلافاصله پس اززايمان تشخيص داده شوند، اما بسياری از آنها مورد توجه قرار نمی گيرند و تا زمانيکه در آينده تبديل به يک اختلال شوند ناشناخته باقی می مانند. در اين شرايط ممکن است تشخيص داده نشود که علت بی اختياری زايمانی است که در گذشته اتفاق افتاده است.

عمل جراحی مقعد و آسيب بافت اطراف ناحيه مقعد نيزبه طور مشابه ممکن است باعث آسيب عضلات مقعد و از دست رفتن کنترل دستگاه گوارش شود. عفونت اطراف منطقه مقعد نيز ممکن است باعث آسيب به بافت عضلات و بی اختياری شود. علاوه براين، با افزايش سن، افراد متوجه از دست دادن قدرت عضلات مقعد ميشوند. بنابراين، مشکلات کوچک در افراد جوان ممکن است با گذشت زمان تبديل به مشکلات شديدتر در آينده شود.

اسهال ممکن است همراه با احساس نياز فوری به دفع مدفوع يا نشت مدفوع  به دنبال عبور مدفوع مايع از مقعد ايجاد شود.  اگربه همراه عدم کنترل، خونريزی هم مشاهده کرديد با پزشک خود مشورت کنيد. اين علائم ممکن است نشان دهنده التهاب درون کولون (کوليت)، تومور رکتوم، ياپرولاپس رکتوم باشد که تمامی اين شرايط بايد سريعا توسط پزشک بررسی شود.

چگونه علت بی اختياری مشخص می شود؟

پس از مطرح کردن مشکل با پزشک، درجه اختلال کنترل وتاثير آن بر  نحوه زندگی شما مشخص می شود. در تاريخچه بيمار ممکن است سرمنشاءهای متفاوتی برای ايجاد اين بيماری يافت شود. به عنوان مثال تاريخچه زايمان زنان بسيار مهم است. تعداد زايمان ها، نوزادان دارای وزن بالا، زايمان با استفاده ازانبرک يا برش پرينيوم هنگام زايمان ممکن است منجر به آسيب عضلات و اعصاب در هنگام زايمان شود. در برخی موارد، وجود اختلالات پزشکی و داروها ممکن است در ايجاداختلال در کنترل نقش داشته باشند.

معاينه فيزيکی ناحيه مقعد بايد انجام شود. ممکن است به آسانی جراحت کاملا مشخصی در عضلات مقعد شناسايی شود.

علت های بی اختياری:

آسيب های مربوط به زايمان

آسيب عضلات مقعد

عفونت مقعد

کاهش قدرت عضلات مقعد با افزايش سن

مطالعات بيشتری مورد نياز می باشد تا ناحيه مقعدبهتر شناخته شود. در آزمايشی به نام مونومتری، کتتر کوچکی در ناحيه مقعد قرار داده می شود تا فشار هنگام استراحت و انقباض عضلات مقعد را ثبت کند. اين آزمايش ميزان ضعف يا قدرت عضلات مقعد را مشخص می کند. آزمايش ديگری نيز ممکن است انجام شود که مشخص می کند عملکرد اعصاب مربوط به ناحيه مقعد چگونه است. علاوه براين، می توان ازدستگاه اولتراسوند در ناحيه مقعد استفاده کرد که تصويری از عضلات فراهم کرده ونقاط آسيب ديده مقعد را نشان می دهد.

برای درمان اختلال چه می توان کرد؟

پس از بررسی دقيق تاريخچه، آزمايشات فيزيکی وآزمايشات تعيين علت و شدت اختلال نوبت به درمان می رسد. مشکلات ملايم ممکن است خيلی آسان و با تغيير رژيم غذايی و استفاده از داروهای ضد اسهال برطرف شود. علاوه براين پزشک به شما  انجام برخی حرکات ورزشی را در خانه توصيه کند  که به افزايش قدرت عضلات مقعد در موارد ملايم بيماری کمک میکند.

در ساير موارد، می توان از بايوفيدبک برای کمک به درک بيمار در زمانی که مدفوع آماده تخليه است، استفاده کرد. بايوفيدبک همچنين برای کمک به تقويت عضلات استفاده می شود. آسيب عضلات مقعدی ممکن است با جراحی درمان شود. بيماری هايی که منجر به التهاب رکتوم می شود، مانند کوليت، ممکن است منجر به مشکلات مقعدی شود. درمان اين بيماری ها نيز ممکن است بی اختياری را ازبين برده يا علائم اختلال را بهبود بخشد. در برخی موارد تعويض داروهای مورداستفاده در بيمار نيز ممکن است کمک کننده باشد.

در گذشته بيمارانی که در آنها هيچ اميدی به برگشت کنترل دستگاه گوارش وجود نداشت، نياز به کولوستومی داشتند. امروزه، اين عمل به ندرت مورد
نياز می باشد. علاوه براين، تحقيقات در زمينه توليدعضلات مصنوعی مقعد در حال انجام است و ممکن است به زودی جای خود را در درمان بيماران مبتلا به اختلال کنترل پيدا کند.

درمان بی اختياری ممکن است شامل موارد زير باشد:

تغييير رژيم غذايی

استفاده از داروهای ضد اسهال

حرکات ورزشی تقويت کننده عضلات

بايو فيدبک

اصلاح عضلات از طريق جراحیprintrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

اخبار سایت

چرخش روزگار بار دگر سالی نو بر دوش نسیم بهاری نهاد تا این امانت سبز را نزد ما آورد.
مصاحبه با دکترعزیزی در مورد تاثیرلیزردردرمان همورویید

: روش‌های درمان هموروييد - ليزرمعجزه نمی‌كند طی سال‌های اخير با تحول در روش‌های درمان هموروييد يابواسير، تنها راه درمان اين بيماری عمل جراحی نيست، بلكه روش‌هايی نيز وجود داردكه مشكلات و دردهای بعد از عمل جراحی را ندارد. اما در جامعه با تبليغات غير واق...
توصیه های پزشکی

: با توجه به فصل گرما مصرف فراوان مايعات بخصوص آب ، آب ميوه های طبيعی، ميوه و سبزيجات تازه توصيه ميشود. از مصرف غذاهای صنعتی وکنسروی، نوشابه های گازدار ، فست فودها جدا خودداری نماييد. دوستدار شما دکتر رسول عزيزی
پاسخ سوالها

: باعرض پوزش به دلیل غیرفعال بودن بخش سوالات لطفا سوال خود را به razizimd@gmail.com ایمیل کنید.
دوستان و هموطنان عزیز و ارجمند و بخصوص بیماران گرامی که بنحوئی اینجانب در خدمتشان بودم : نوروز فرخنده، یادگار نیاکان پیام آور دوستی و عشق و مهر را شادباش می گویم و آرزو دارم سالی همراه با تندرستی وکامیابی و سرشار از شادی داشته باشید و رنجوری و بیماری را در سالی که به پایانش رسیدیم باقی بگذارید و در سال جدید سالم و سر حال و شاد باشید. توصیه من به شما این است که پیام های بهداشتی را جدی بگیرید و هنگام مشاهده وضع و حالت غیر عادی به پزشک خودتان مراجعه و از انجام آزمایشات لازم غافل نباشید. استفاده و خوردن مواد فیبر دار و از جمله سبزیجات و میوه های مختلف شما را از ابتلا به بیماری های روده با در صد زیاد ایمن میکند. ورزش و خوردن مایعات و مخصوصا آب به مقدار حداقل 7-8 لیوان در روز بسیار پر اهمیت است، خواهش میکنم مورد توجهتان قرار دهید. سایت من با اطلاعاتی که در مورد بیماریهای کولورکتال در اختیار شما قرار داده مرتب به روز رسانی میشود و همچنان در دسترس شما قرار دارد . سعی میکنیم سئوالات شما را با همکاری دوستان در اولین فرصت جواب دهیم و راهنمائی لازم را در اختیارتان قرار دهیم. اگر در سال گذشته سوال یا درخواستی مطرح کردید که پاسخ داده نشده از شما پوزش میطلبیم . کثرت درخواستهای مشاوره و سوالات باعث شد تا پاسخ عده ای از عزیزان به موقع داده نشود. لطفن در صورت نیاز دوباره درخواست و یا سوال خود را فقط از طریق آدرس ای میل razizimd@gmail.com ارسال نمایید. با آرزوی سلامتی شما دوستدار شما دکتر رسول عزیزی