کیسه ای شدن روده(دیورتیکولوز روده بزرگ)

تاریخ ایجاد: شنبه 30 خرداد 1394 تعداد بازدید: 4643 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
کیسه ای شدن روده(دیورتیکولوز روده بزرگ)

بيماريديورتيكولوزيس                         

دايورتيكوليت و دايورتيكولوزيس چيست؟

دايورتيكول ها كيسه هايی هستند كه در ديواره ی کولون، و معمولا درديواره ی کولون چپ يا سيگموئيد (خم روده به شكل "اس" ) رشد می كنند، اماممكن است تمام کولون را درگير نمايند. دايورتيكولوزيس، وجود اين كيسه ها را نشان می دهد. دايورتيكوليت نشان دهنده ی التهاب يا عوارض اين كيسه های می باشد.


                                                    

دايورتيكولوزيس کولون شرايط متداولی است كه در حدود 50% از مردم آمريكا را در سن 60 سالگی و تقريبا تمام مردم را در سن 80 سالگی درگير می كند. فقط درصد كمی از افراد مبتلا به دايورتيكولوزيس دارای علائم هستند، و حتی تعداد خيلی كمتری به جراحی نياز پيدا می كنند.

چه علائمی دارند؟

مهمترين نشانه های بيماری دايورتيكولی شامل درد شكمی ( معمولا درناحيه ی چپ پايين شكم)، اسهال، كرامپ های شكمی،تغيير در عادت های شكمی و گاهی خونريزی شديد مقعدی می باشند.

اين علائم در درصد كمی از بيماران دارای اين شرايط بروز می كنند وگاهی تشخيص آنها از بيماری "سندرم تحريك پذيری شكم"  دشوار می شود. 

دايورتيكوليت كه همان عفونت دايورتيكول ها است ممكن است موجب يك ياچند يك از علائم زير گردد: 

درد، تب و لرز، و تغيير در عادات شكمی. علائم شديدتر به مشكلات حادی از قبيل پرفوراسيون، تشكيل آبسه يا فيستول مربوط می شود.

علت بيماری دايورتيكولی چيست؟

جيره ی غذايی دارای فيبر پايين در طول ساليان موجی كاهش فشار قولون شده و منجر به ايجاد كيسه ها يا دايورتيكول ها می گردد.

بيماری دايورتيكولی چگونه درمان می شود؟

بيماری دايورتيكولی و دايورتيكولوزيس معمولا از طريق رژيم غذايی وگاهی دارو (برای كمك به كنترل درد، كرامپ ها و تغييرات عادت های شكمی) درمان می شوند. افزايش ميزان فيبر رژيم غذايی ( حبوبات، بقولات، سبزيجات، و غيره) وگاهی محدود كردن مصرف برخی از غذاها موجب كاهش فشار در کولون شده و احتمال افزايش عوارض را كمتر می كند. 

دايورتيكوليت به مديريت قويتری نياز دارد تا بيمار بتوانداز آن رهايی يابد. موراد خفيف ممكن است بدون بستری شدن مديريت شوند، اما اين تصميمی است كه بايد توسط پزشك معالج گرفته شود.درمان معمولا شامل مصرف آنتی بيوتيك های خوراكی، محدوديتهای غذايی و احتمالا ملين مدفوع می باشد. موارد شديد به بستری شدن همراه با آنتيبيوتيك های داخل وريدی و پرهيزهای شديد غذايی نيازمند است. اكثر حملات حاد می توانندبا چنين روش هايی درمان شوند. جراحی برای دوره های راجع (عود كننده)، عوارض ياحملات شديد در هنگامی كه پاسخ به درمان وجود ندارد يا بسيار كم است، نگه داشته ميشود. 

در جراحی معمولا قسمتی از کولون – معمولا کولون چپ ياسيگموئيد- برداشته می شود و کولون دوباره به راست روده (ركتوم) آناستوموز يا متصل می گردد. انتظار می رود كه بهبودی كامل حاصل شود. عملكرد طبيعی شكم معمولا درحدود سه هفته بعد از جراحی ايجاد می گردد.

جراحان کولون و ركتوم (راست روده) در درمان مشكلات کولون وركتوم (بصورت جراحی يا بدون جراحی) متخصص هستند. آنها دوره های پيشرفته ی درمان مشكلات کولون و ركتوم به علاوه دوره های كامل جراحی عمومی را به اتمام رسانده اند.جراحان کولون و ركتوم شرايط خوش خيم و بدخيم را درمان كرده، و معاينات تصويری رايج را انجام می دهند و در صورت لزوم مشكل را از طريق جراحی برطرف می نمايند. 


                                    


                                                         

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

اخبار سایت

چرخش روزگار بار دگر سالی نو بر دوش نسیم بهاری نهاد تا این امانت سبز را نزد ما آورد.
مصاحبه با دکترعزیزی در مورد تاثیرلیزردردرمان همورویید

: روش‌های درمان هموروييد - ليزرمعجزه نمی‌كند طی سال‌های اخير با تحول در روش‌های درمان هموروييد يابواسير، تنها راه درمان اين بيماری عمل جراحی نيست، بلكه روش‌هايی نيز وجود داردكه مشكلات و دردهای بعد از عمل جراحی را ندارد. اما در جامعه با تبليغات غير واق...
توصیه های پزشکی

: با توجه به فصل گرما مصرف فراوان مايعات بخصوص آب ، آب ميوه های طبيعی، ميوه و سبزيجات تازه توصيه ميشود. از مصرف غذاهای صنعتی وکنسروی، نوشابه های گازدار ، فست فودها جدا خودداری نماييد. دوستدار شما دکتر رسول عزيزی
پاسخ سوالها

: باعرض پوزش به دلیل غیرفعال بودن بخش سوالات لطفا سوال خود را به razizimd@gmail.com ایمیل کنید.
دوستان و هموطنان عزیز و ارجمند و بخصوص بیماران گرامی که بنحوئی اینجانب در خدمتشان بودم : نوروز فرخنده، یادگار نیاکان پیام آور دوستی و عشق و مهر را شادباش می گویم و آرزو دارم سالی همراه با تندرستی وکامیابی و سرشار از شادی داشته باشید و رنجوری و بیماری را در سالی که به پایانش رسیدیم باقی بگذارید و در سال جدید سالم و سر حال و شاد باشید. توصیه من به شما این است که پیام های بهداشتی را جدی بگیرید و هنگام مشاهده وضع و حالت غیر عادی به پزشک خودتان مراجعه و از انجام آزمایشات لازم غافل نباشید. استفاده و خوردن مواد فیبر دار و از جمله سبزیجات و میوه های مختلف شما را از ابتلا به بیماری های روده با در صد زیاد ایمن میکند. ورزش و خوردن مایعات و مخصوصا آب به مقدار حداقل 7-8 لیوان در روز بسیار پر اهمیت است، خواهش میکنم مورد توجهتان قرار دهید. سایت من با اطلاعاتی که در مورد بیماریهای کولورکتال در اختیار شما قرار داده مرتب به روز رسانی میشود و همچنان در دسترس شما قرار دارد . سعی میکنیم سئوالات شما را با همکاری دوستان در اولین فرصت جواب دهیم و راهنمائی لازم را در اختیارتان قرار دهیم. اگر در سال گذشته سوال یا درخواستی مطرح کردید که پاسخ داده نشده از شما پوزش میطلبیم . کثرت درخواستهای مشاوره و سوالات باعث شد تا پاسخ عده ای از عزیزان به موقع داده نشود. لطفن در صورت نیاز دوباره درخواست و یا سوال خود را فقط از طریق آدرس ای میل razizimd@gmail.com ارسال نمایید. با آرزوی سلامتی شما دوستدار شما دکتر رسول عزیزی