بیرون زدگی رکتوم(پرولاپس)

تاریخ ایجاد: شنبه 30 خرداد 1394 تعداد بازدید: 14088 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
بیرون زدگی رکتوم(پرولاپس)

  پرولاپس رکتوم( بيرون زدگی روده)

پرولاپس رکتوم چیست؟

پرولاپس رکتوم به شرايطی اطلاق می شود که رکتوم( انتهای پايانی کولون که درست بالای مقعد قرار دارد) به درون پيچيده می شود. درمراحل اوليه اين بيماری، رکتوم دچار برجستگی نمی شود اما با وخيم تر شدن شرايط،ممکن است برجسته شود. ضعف عضلات اسفنکتر مقعد به همراه پرولاپس رکتوم در اين مرحله ممکن است منجر به نشت مدفوع يا مخاط شود.                                          


 اين بيماری در هر دو جنس بروز می کند اما شيوع آن در زنان بيشتر می باشد. 

 چرا پرولاپس رکتوم اتفاق می افتد؟

عوامل مختلفی ممکن است در بروز اين شرايط دخيل باشند. اين بيماری ممکن است به دنبال زور زدن زياد برای اجابت مزاج در طولانی مدت بروز کند يا نتيجه تاخيری استرس های  فيزيکی وارده هنگام زايمان باشد. دربرخی موارد نادر نيز ممکن است در برخی خانواده ها عوامل مستعد کننده ژنتيکی وجودداشته باشد. به نظر می رسد اين شرايط بخشی از روند افزايش سن باشد. با افزايش سن رباط های نگهدارنده رکتوم  در درون حفره لگنی ضعيف شده و استقامت عضلات اسفنکتر مقعدی از بين می رود. در برخی موارد، اختلالات عصبی مانند اختلالات و بيماريهای نخاعی، ممکن است منجر به بروز پرولاپس شود. گرچه در اغلب موارد علت خاصی برای اين بيماری يافت نمی شود. 

آيا پرولاپس رکتوم با هموروئيد يکی می باشد؟

برخی از علائم اين دو بيماری ممکن است مشابه هم باشد. خونريزی و يا بافت بيرون زده از رکتوم ممکن است در اين بيماری نيز وجودداشته باشد.هرچند پرولاپس رکتوم در قسمت های بالاتر روده بزرگ ايجاد می شود، در حاليکه هموروئيد در  نزديکی مقعد بروز می کند.  

تشخيص پرولاپس رکتوم چگونه است؟

پزشک شما اين بيماری را با استفاده از دريافت تاريخچه کامل و انجام معاينات دقيق ناحيه مقعد و رکتوم تشخيص می دهد. برای تشخيص قطعی پرولاپس، ممکن است از بيمار خواسته شود تا مانند مواقع اجابت مزاج زور بزند و يا  قبل از انجام معاينه روی توالت نشسته و زور بزند.

در مواقعی که ممکن است پرولاپس رکتوم مخفی باشد،انجام برخی آزمايشات با استفاده از اشعه ايکس تحت عنوان ويدئودفکوگرام ممکن است کمک کننده باشد. در اين آزمايشات در هنگام اجابت مزاج از بيماران عکس اشعه ايکس گرفته می شود که ممکن است به پزشک در تصميم گيری براي انجام  عمل جراحی واينکه چه نوع جراحی برای بيمار مناسب است، کمک نمايد. فشارسنجی ناحيه مقعد و رکتوم نيز ممکن است استفاده شود. در اين تست مشخص می شود که آيا عضلات اطراف رکتوم دارای عملکرد طبيعی می باشند  يا خير.  

درمان پرولاپس رکتوم چگونه است؟

گرچه يبوست و زور زدن هنگام اجابت مزاج ممکن است باعث پرولاپس رکتوم شود، با درمان اين مشکلات به راحتی میتوان از پيشرفت پرولاپس ايجاد شده جلوگيری نمود. روش های جراحی متفاوت و زيادی برای اصلاح پرولاپس رکتوم وجود دارد. جراحی شکمی يا رکتومی ممکن است پيشنهاد شود.پزشک شما با در نظر گرفتن عوامل مختلفی مانند سن،شرايط فيزيکی، ميزان پرولاپس و نتايج آزمايشات مختلف در تصميم گيری برای اينکه کدام روش ممکن است نتايج بهتری به دنبال داشته باشد، به شما کمک می نمايد. درمان پرولاپس رکتوم به عوامل مختلفی بستگی دارد:

سن بيمار

شرايط فيزيکی بيمار

ميزان پرولاپس

نتايج آزمايشات

 

درمان اين بيماری تا چه حد موفقيت آميز می باشد؟

موفقيت درمان به عوامل مختلفی مانند وضعيت عضلات اسفنکتر مقعدی بيمار پيش از عمل جراحی، داخلی يا خارجی بودن پرولاپس، شرايط عمومی بيمار و همچنين روش جراحی مورد استفاده بستگی دارد. در صورت ضعيف شدن عضلات مقعد،به علت پرولاپس رکتوم يا هر دليل ديگری، در بسياری از موارد ممکن است پس از انجام عمل جراحی اصلاح پرولاپس رکتوم، عضلات قدرت خود را مجددا باز يابند. 

پس از جراحی بايد از يبوست مزمن و زور زدن اجتناب نمود. با استفاده از روش مناسب، علائم بيماری در اکثر قريب به اتفاق بيماران به طور کامل از بين رفته و يا تا حد قابل توجه کاهش می يابد.  

                                              

 

 

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

اخبار سایت

چرخش روزگار بار دگر سالی نو بر دوش نسیم بهاری نهاد تا این امانت سبز را نزد ما آورد.
مصاحبه با دکترعزیزی در مورد تاثیرلیزردردرمان همورویید

: روش‌های درمان هموروييد - ليزرمعجزه نمی‌كند طی سال‌های اخير با تحول در روش‌های درمان هموروييد يابواسير، تنها راه درمان اين بيماری عمل جراحی نيست، بلكه روش‌هايی نيز وجود داردكه مشكلات و دردهای بعد از عمل جراحی را ندارد. اما در جامعه با تبليغات غير واق...
توصیه های پزشکی

: با توجه به فصل گرما مصرف فراوان مايعات بخصوص آب ، آب ميوه های طبيعی، ميوه و سبزيجات تازه توصيه ميشود. از مصرف غذاهای صنعتی وکنسروی، نوشابه های گازدار ، فست فودها جدا خودداری نماييد. دوستدار شما دکتر رسول عزيزی
پاسخ سوالها

: باعرض پوزش به دلیل غیرفعال بودن بخش سوالات لطفا سوال خود را به razizimd@gmail.com ایمیل کنید.
دوستان و هموطنان عزیز و ارجمند و بخصوص بیماران گرامی که بنحوئی اینجانب در خدمتشان بودم : نوروز فرخنده، یادگار نیاکان پیام آور دوستی و عشق و مهر را شادباش می گویم و آرزو دارم سالی همراه با تندرستی وکامیابی و سرشار از شادی داشته باشید و رنجوری و بیماری را در سالی که به پایانش رسیدیم باقی بگذارید و در سال جدید سالم و سر حال و شاد باشید. توصیه من به شما این است که پیام های بهداشتی را جدی بگیرید و هنگام مشاهده وضع و حالت غیر عادی به پزشک خودتان مراجعه و از انجام آزمایشات لازم غافل نباشید. استفاده و خوردن مواد فیبر دار و از جمله سبزیجات و میوه های مختلف شما را از ابتلا به بیماری های روده با در صد زیاد ایمن میکند. ورزش و خوردن مایعات و مخصوصا آب به مقدار حداقل 7-8 لیوان در روز بسیار پر اهمیت است، خواهش میکنم مورد توجهتان قرار دهید. سایت من با اطلاعاتی که در مورد بیماریهای کولورکتال در اختیار شما قرار داده مرتب به روز رسانی میشود و همچنان در دسترس شما قرار دارد . سعی میکنیم سئوالات شما را با همکاری دوستان در اولین فرصت جواب دهیم و راهنمائی لازم را در اختیارتان قرار دهیم. اگر در سال گذشته سوال یا درخواستی مطرح کردید که پاسخ داده نشده از شما پوزش میطلبیم . کثرت درخواستهای مشاوره و سوالات باعث شد تا پاسخ عده ای از عزیزان به موقع داده نشود. لطفن در صورت نیاز دوباره درخواست و یا سوال خود را فقط از طریق آدرس ای میل razizimd@gmail.com ارسال نمایید. با آرزوی سلامتی شما دوستدار شما دکتر رسول عزیزی