سرطان روده بزرگ وراست روده

تاریخ ایجاد: شنبه 30 خرداد 1394 تعداد بازدید: 5202 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
سرطان روده بزرگ وراست روده

سرطان روده (کانسر) 

سرطان روده بزرگ ( کانسرکولون

سرطان روده بزرگ دومين سرطان شايع در ايالات متحده می باشد. سالانه 140000 انسان به اين بيماری مبتلا شده و 60000 بيمار در اثر اين بيماری جان خود را از دست می دهند. اين آمار بسيار ناراحت کننده است وقتی در نظرداشته باشيد که اين بيماری اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شود، قابل درمان می باشد.    


                                                           

 

چه کساني در خطر ابتلا به اين بيماری هستند؟

گرچه سرطان روده بزرگ ممکن است در هر سنی بروز کند،اما بيش از 90% مبتلايان به اين بيماری بالا40 سال سن دارند و به ازاء هر 10 سال افزايش سن ، خطر ابتلا دو برابر می شود. علاوه بر سن، ساير عوامل خطر شامل سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ و پوليپ و همچنين سابقه شخصی کوليت اولسراتيو، پوليپکولون يا سرطان ساير اندام ها، به خصوص سرطان سينه و رحم مي باشد. 

 

اين بيماری چگونه شروع می شود؟

به طور کلی همه پزشکان موافق اين موضوع هستند که تقريبا تمام سرطان های کولون و رکتوم از پوليپ های خوش خيم شروع می شوند. اين گونه پوليپ ها که هنوز در مرحله قبل از بدخيمی قرار دارند در ديواره روده بزرگ رشد کرده و سايز آنها ممکن است سرانجام افزايش يافته و تبديل به سرطان شوند. برداشت اين پوليپ های خوش خيم يکی از راه های جلوگيری از اين بيماری می باشد که واقعا جواب ميدهد. 

علائم سرطان روده بزرگ چيست؟

شايعترين علائم اين بيماری خونريزی رکتوم و تغييردر عادات گوارشی مانند يبوست يا اسهال می باشد ( اين علائم در ساير بيماری ها نيزشايع می باشند بنابراين بيماری بايد از طريق آزمايشات ديگر تشخيص داده شود). دردشکمی و کاهش وزن معمولا از علائم ثانويه اين بيماری هستند که ديرتر بروز می کند ونشان دهنده وجود بيماری جدی می باشند. 

متاسفانه، بسياری از پوليپ ها و سرطان ها در مراحل اوليه علائمی ندارند. بنابراين، پس از 40 سالگی بايد به طور مرتب آزمايشات مربوط به تشخيص سرطان روده بزرگ انجام شود. اين آزمايشات تشخيصی شامل تست ديجيتال رکتومو تست های شيميايی تشخيص وجود خون در مدفوع می باشد. سيگموئيدوسکوپی، بررسی قسمت های انتهايی روده بزرگ با ابزار لوله مانند چراغ دار، بايد بخشی از چکاپ فيزيکی روتين باشد.

 

درمان سرطان روده بزرگ چگونه است؟

درمان کامل سرطان روده بزرگ تقريبا در تمامي موارد  نيازمند جراحی می باشد. گاهي اوقات از راديو درمان و شيمی درمانی نيزبه همراه جراحی استفاده می شود. در صورت تشخيص و درمان در مراحل اوليه، در 90-80%موارد، بيماران سلامتی خود را باز می يابند. در صورت تشخيص در مراحل پيشرفته تر،بهبودی تا 50% يا  کمتر کاهش می يابد. با وجود تکنولوژی های جديد،کمتر از 5% از بيماران مبتلا به  سرطان روده بزرگ نياز به کولوستومی، عمل جراحی ايجاد راه خروجی مصنوعی از کولون، پيدا می کنند.

 

آيا سرطان روده بزرگ قابل پيشگيری می باشد؟

راه هايی برای کاهش خطر ابتلا به اين بيماری وجوددارد. يکی از اين راه های برداشت پوليپ های خوش خيم با استفاده از کولونوسکوپی ميباشد که به صورت سرپايی انجام می شود. از ابزار لوله مانند و طويل و انعطاف پذيراين دستگاه علاوه بر استفاده  در برداشت پوليپ ها، می توان برای بررسی های بيشتر روده بزرگ استفاده نمود .

گرچه کاملا اثبات نشده است، اما مدارکی وجود داردکه نشان می دهد رژيم غذايی ممکن است نقش مهمی در پيشگيری از سرطان روده بزرگ داشته باشد. تا جايی که می دانيم استفاده از رژيم غذايی محتوی فيبر بالا و چربی کم تنهارژيم غذايی است که ممکن است در پيشگيری از اين سرطان مفيد باشد .

در نهايت شما بايد به تغيير در عادات گوارشی خودتوجه داشته باشيد و در صورتی که در دسته افراد دارای ريسک بالای اين بيماری هستيدمطمئن شويد که آزمايشات فيزيک روده بزرگ به صورت روتين انجام شود.

 

آيا هموروئيد (بواسير) ممکن است به سرطان کولون منجرشود؟

خير، اما علائم بواسير ممکن است مشابه علائم پوليپ يا سرطان کولون باشد. در صورت بروز اين علائم،  بايد توسط پزشک ترجيحا متخصص جراحی کولون و رکتوم بررسی شود.


                                  


                                        

 

 

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

اخبار سایت

چرخش روزگار بار دگر سالی نو بر دوش نسیم بهاری نهاد تا این امانت سبز را نزد ما آورد.
مصاحبه با دکترعزیزی در مورد تاثیرلیزردردرمان همورویید

: روش‌های درمان هموروييد - ليزرمعجزه نمی‌كند طی سال‌های اخير با تحول در روش‌های درمان هموروييد يابواسير، تنها راه درمان اين بيماری عمل جراحی نيست، بلكه روش‌هايی نيز وجود داردكه مشكلات و دردهای بعد از عمل جراحی را ندارد. اما در جامعه با تبليغات غير واق...
توصیه های پزشکی

: با توجه به فصل گرما مصرف فراوان مايعات بخصوص آب ، آب ميوه های طبيعی، ميوه و سبزيجات تازه توصيه ميشود. از مصرف غذاهای صنعتی وکنسروی، نوشابه های گازدار ، فست فودها جدا خودداری نماييد. دوستدار شما دکتر رسول عزيزی
پاسخ سوالها

: باعرض پوزش به دلیل غیرفعال بودن بخش سوالات لطفا سوال خود را به razizimd@gmail.com ایمیل کنید.
دوستان و هموطنان عزیز و ارجمند و بخصوص بیماران گرامی که بنحوئی اینجانب در خدمتشان بودم : نوروز فرخنده، یادگار نیاکان پیام آور دوستی و عشق و مهر را شادباش می گویم و آرزو دارم سالی همراه با تندرستی وکامیابی و سرشار از شادی داشته باشید و رنجوری و بیماری را در سالی که به پایانش رسیدیم باقی بگذارید و در سال جدید سالم و سر حال و شاد باشید. توصیه من به شما این است که پیام های بهداشتی را جدی بگیرید و هنگام مشاهده وضع و حالت غیر عادی به پزشک خودتان مراجعه و از انجام آزمایشات لازم غافل نباشید. استفاده و خوردن مواد فیبر دار و از جمله سبزیجات و میوه های مختلف شما را از ابتلا به بیماری های روده با در صد زیاد ایمن میکند. ورزش و خوردن مایعات و مخصوصا آب به مقدار حداقل 7-8 لیوان در روز بسیار پر اهمیت است، خواهش میکنم مورد توجهتان قرار دهید. سایت من با اطلاعاتی که در مورد بیماریهای کولورکتال در اختیار شما قرار داده مرتب به روز رسانی میشود و همچنان در دسترس شما قرار دارد . سعی میکنیم سئوالات شما را با همکاری دوستان در اولین فرصت جواب دهیم و راهنمائی لازم را در اختیارتان قرار دهیم. اگر در سال گذشته سوال یا درخواستی مطرح کردید که پاسخ داده نشده از شما پوزش میطلبیم . کثرت درخواستهای مشاوره و سوالات باعث شد تا پاسخ عده ای از عزیزان به موقع داده نشود. لطفن در صورت نیاز دوباره درخواست و یا سوال خود را فقط از طریق آدرس ای میل razizimd@gmail.com ارسال نمایید. با آرزوی سلامتی شما دوستدار شما دکتر رسول عزیزی