کولیت زخمی (کولیت اولسراتیو)

تاریخ ایجاد: شنبه 30 خرداد 1394 تعداد بازدید: 4712 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
کولیت زخمی (کولیت اولسراتیو)

کوليت اولسراتيو ( کوليت زخمی ) 

کوليت اولسراتيو ( کوليت زخمی ) چيست؟

کوليت اولسراتيو بيماری التهاب ديواره روده بزرگ (کولون) می باشد. علائم اين بيماری شامل خونريزی رکتوم، اسهال، درد و انقباضات شکمی، کاهش وزن و تب می باشد. علاوه براين، در بيمارانی که برای طولانی مدت مبتلابه کوليت اولسراتيو شديد بوده اند، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ افزايش می يابد.علت  بروز کوليت اولسراتيو هنوز ناشناخته باقی مانده است.


                                            


 درمان کوليت اولسراتيو به چه صورت می باشد؟

اولين درمان کوليت اولسراتيو استفاده از داروهايی مانند آنتی بيوتيک و داروهای ضدالتهاب ( مانند آلزولفيدين، پردنيزولون و...) می باشد. اين داروها بايد به مدت طولانی مصرف شوند. پردنيزولون عوارض جانبی زيادی داشته بنابراين معمولا در يک دوره کوتاه مدت استفاده می شود. در اغلب موارد، شعله ور شدن بيماری را می توان با افزايش دوز داروها و يا اضافه کردن داروی جديد مانند 6- مرکاپتوپورين، درمان نمود.ممکن است بستری شدن در بيمارستان با هدف استراحت دادن به روده، ضروری باشد. 

چه وقت عمل جراحی ضروری می باشد؟

جراحی در مواردی که بيمار مبتلا به شرايط التهابی تهديد کننده حيات، مانند خونريزی حاد، سوراخ شدن روده و عفونت، باشد ضروری ميباشد. بايد توجه داشت که قبل از عمل جراحی تمام راه های منطقی درمان، امتحان شده باشد. علاوه براين بيمارانی که به مدت طولانی به اين بيماری مبتلا هستند و آنهاييکه علائم سرطان را نشان می دهند ممکن است به علت  افزايش خطر بروز سرطان، کانديدبرداشت کولون باشند. اما اغلب اين بيماران معمولا از طريق کولونوسکوپی مرتب وبيوپسی، با دقت تحت پيگيری قرار می گيرند و جراحی تنها در صورت بروز علائم شبه سرطان، توصيه می شود.

 چه نوع اعمال جراحی در دسترس می باشد؟

عمل جراحی استاندارد براي کوليت اولسراتيو، از گذشته،برداشت کامل کولون، رکتوم و مقعد می باشد. اين عمل پروتوکولکتومی ناميده می شود وممکن است طي يک مرحله يا بيشتر انجام شود. اين عمل بيماری را درمان کرده و تمام خطرات بروز سرطان کولون و رکتوم را از بين می برد. هرچند اين عمل نياز به ايلئوستومی بروک ( بيرون آوردن انتهای باقی مانده روده از ديواره شکم)  واستفاده مداوم از وسيله ای در ديواره شکم،  برای جمع کردن ضايعات روده ميباشد. نوعی ديگر از ايلئوستومی که بيمار قادر به نگه داشتن مدفوع می باشد. اين نوع ايلئوستومی نيز مشابه ايلئوستومی بروک بوده اما وسيله خارجی مورد نياز نمی باشد. مخزن داخلی 3 تا 4 بار در روز از طريق وارد کردن لولهای به درون آن تخليه می شود. اين عمل خطر بروز سرطان و کوليت دائمی برگشت کننده راکاهش می دهد، اما مخزن داخلی ممکن است دچار نشت شده و عمل جراحی ديگری برای اصلاحآن مورد نياز باشد.

برخی بيماران ممکن است تنها با برداشتن کولون، درحاليکه رکتوم و مقعد همچنان حفظ شود، درمان شوند.  در اين عمل می توان روده باريک را به رکتوم متصل کرده و اختيار دستگاه گوارش را برای بيمار حفظ نمود. به اين ترتيب از انجام کولوستومی اجتناب می شود اما خطر بروز کوليت فعال، افزايش تعداد دفع مدفوع، احساس نياز به دفع فوری مدفوع و سرطان در رکتوم حفظ شده، همچنان باقی می ماند. 

آيا عمل جراحی جايگزينی نيز وجود دارد؟

عمل ايلئونال جديدترين جايگزين در درمان کوليت اولسراتيو می باشد. در اين عمل تمام کولون و رکتوم برداشته می شود، اما کانال مقعدهمچنان حفظ می شود. رکتوم توسط روده باريک که به صورت کيسه کوچکی دستکاری می شود،جايگزين می شود. در اين عمل به طور معمول يک ايلئوستومی موقت نيز ايجاد می شود امادر عرض چند ماه بسته می شود. کيسه به عنوان مخزنی برای کمک به کاهش تعداد دفع مدفوع عمل می کند. به اين ترتيب راه طبيعی دفع مدفوع حفظ می شود، اما اغلب بيماران تعداد 5 تا 10 مرتبه اجابت مزاج در روز را تجربه می کنند. اين نوع عمل از يک سوخطر برگشت کوليت اولسراتيو را از بين برده و از سوی ديگر به بيمار اجازه می دهد تاهمچنان راه طبيعی برای تخليه دستگاه گوارش داشته باشد. بيمار ممکن است دچارالتهاب کيسه شود که در اينصورت نياز به درمان با استفاده از آنتی بيوتيک می باشد.در درصد کمی از بيماران، کيسه قادر به عملکرد مناسب نبوده و برداشت آن ممکن است ضروری باشد. اگر کيسه برداشته شود احتمالا نياز به ايلئوستومی دائمی اجتناب ناپذيرمی شود. 

کدام راه ترجيح داده می شود؟

بايد توجه داشت که هيچکدام از اين راه های جايگزين باعث طبيعی شدن وضعيت بيمار مبتلا به کوليت اولسراتيو نمی شود. هرکدام از اين راههای جايگزين دارای مزايا و معايبی می باشند که بيمار بايد قبل از انتخاب نوع عمل،از آنهابه طور کامل آگاهی داشته و عملی را انتخاب کند که بالاترين کيفيت زندگی رابرای وی به دنبال داشته باشد.


                                           


                                          


                                           

 

 

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

اخبار سایت

چرخش روزگار بار دگر سالی نو بر دوش نسیم بهاری نهاد تا این امانت سبز را نزد ما آورد.
مصاحبه با دکترعزیزی در مورد تاثیرلیزردردرمان همورویید

: روش‌های درمان هموروييد - ليزرمعجزه نمی‌كند طی سال‌های اخير با تحول در روش‌های درمان هموروييد يابواسير، تنها راه درمان اين بيماری عمل جراحی نيست، بلكه روش‌هايی نيز وجود داردكه مشكلات و دردهای بعد از عمل جراحی را ندارد. اما در جامعه با تبليغات غير واق...
توصیه های پزشکی

: با توجه به فصل گرما مصرف فراوان مايعات بخصوص آب ، آب ميوه های طبيعی، ميوه و سبزيجات تازه توصيه ميشود. از مصرف غذاهای صنعتی وکنسروی، نوشابه های گازدار ، فست فودها جدا خودداری نماييد. دوستدار شما دکتر رسول عزيزی
پاسخ سوالها

: باعرض پوزش به دلیل غیرفعال بودن بخش سوالات لطفا سوال خود را به razizimd@gmail.com ایمیل کنید.
دوستان و هموطنان عزیز و ارجمند و بخصوص بیماران گرامی که بنحوئی اینجانب در خدمتشان بودم : نوروز فرخنده، یادگار نیاکان پیام آور دوستی و عشق و مهر را شادباش می گویم و آرزو دارم سالی همراه با تندرستی وکامیابی و سرشار از شادی داشته باشید و رنجوری و بیماری را در سالی که به پایانش رسیدیم باقی بگذارید و در سال جدید سالم و سر حال و شاد باشید. توصیه من به شما این است که پیام های بهداشتی را جدی بگیرید و هنگام مشاهده وضع و حالت غیر عادی به پزشک خودتان مراجعه و از انجام آزمایشات لازم غافل نباشید. استفاده و خوردن مواد فیبر دار و از جمله سبزیجات و میوه های مختلف شما را از ابتلا به بیماری های روده با در صد زیاد ایمن میکند. ورزش و خوردن مایعات و مخصوصا آب به مقدار حداقل 7-8 لیوان در روز بسیار پر اهمیت است، خواهش میکنم مورد توجهتان قرار دهید. سایت من با اطلاعاتی که در مورد بیماریهای کولورکتال در اختیار شما قرار داده مرتب به روز رسانی میشود و همچنان در دسترس شما قرار دارد . سعی میکنیم سئوالات شما را با همکاری دوستان در اولین فرصت جواب دهیم و راهنمائی لازم را در اختیارتان قرار دهیم. اگر در سال گذشته سوال یا درخواستی مطرح کردید که پاسخ داده نشده از شما پوزش میطلبیم . کثرت درخواستهای مشاوره و سوالات باعث شد تا پاسخ عده ای از عزیزان به موقع داده نشود. لطفن در صورت نیاز دوباره درخواست و یا سوال خود را فقط از طریق آدرس ای میل razizimd@gmail.com ارسال نمایید. با آرزوی سلامتی شما دوستدار شما دکتر رسول عزیزی