یبوست

تاریخ ایجاد: شنبه 30 خرداد 1394 تعداد بازدید: 3359 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
یبوست

 يبوست چيست؟

يبوست نشانه ای است که برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. به طور معمول، يبوست  به کاهش تعداد اجابت مزاج گفته می شوداما ممکن است به کاهش حجم و وزن مدفوع، تحمل فشار زياد برای اجابت مزاج و احساس عدم تخليه کامل و يا نياز به استفاده از تنقيه، شياف و ملين برای حفظ اجابت مزاج منظم نيز اطلاق شود.   

در بيشتر افراد، اجابت مزاج به تعداد سه بار در روزتا سه بار در هفته طبيعی محسوب می شود. در ساير افراد ممکن است اجابت مزاج هر يک هفته ياحتی بيشتر، بدون بروز ناراحتی و اثرات زيانبار، انجام شود. عادات گوارشی طبيعی تحت تاثير رژيم غذايی فرد قرار می گيرد. 

رژيم غذايی متوسط در بيشتر افراد در آمريکا شامل15-12 گرم فيبر در روز می شود، گرچه مصرف30-25 گرم فيبر در روز و حدود 60 تا 80اونس مايعات در روز برای کارکرد مناسب دستگاه گوارش توصيه می شود. علاوه براين ورزش نيز برای عملکرد مناسب کولون مفيد می باشد. 

حدود 80% افراد در دوره ای از زندگی خود يبوست راتجربه می کنند و دوره های کوتاه مدت يبوست امری طبيعی می باشد. در موارد اجابت مزاج کمتر از 3 بار در هفته تشخيص يبوست گذاشته می شود. باور همگانی مبنی براينکه حتما روزی يک بار بايد اجابت مزاج انجام شود، منجر به استفاده بيش از حد و سوءاستفاده از ملين ها شده است. 

علت ايجاد يبوست چيست؟

ممکن است چندين علت بعضا همزمان، مانند دريافت فيبرو مايعات به ميزان  ناکافی ، سبک زندگی بی تحرک و تغييرات محيطی باعث ايجاديبوست شود. يبوست ممکن است در زمان مسافرت، حاملگی يا تغيير در رژيم غذايی شديدترشود. در برخی افراد يبوست ممکن است به دنبال چندين بار ناديده گرفتن فشار ناشی ازتخليه، ايجاد شود. 

جدی ترين علت ايجاد يبوست  وجود مناطق ای است که کولون را باريک می کند، بنابراين عاقلانه است که در صورت تداوم يبوست به جراح کولون و رکتوم

مراجعه شود. در برخی موارد نادر ممکن است يبوست نشانه ای از اسکلرودرما، لوپوس يا اختلالات عصبی و غدد مانند اختلالات تيروئيد، اماس، پارکينسون، سکته و آسيب نخاعی باشد. 

آيا ممکن است داروها باعث ايجاد يبوست شوند؟

بله، بسياری از داروها مانند مسکن ها، داروهای ضدافسردگی، آرامبخش ها و ساير داروهای اعصاب، داروهای فشار خون، داروهای ادرارآور،مکمل های آهن و کلسيم و داروهای ضداسيد محتوی آلومنيوم ممکن است باعث ايجاد ياتشديد يبوست شوند. 

علاوه براين برخی افرادی که در واقع مبتلا به يبوست نيستند نيز ممکن است براساس همان باور لزوم يک بار اجابت مزاج در روز، به داروهای ملين وابستگی پيدا کنند و بسياری از افراد ممکن است بر اثر سوء استفاده از ملين هابه خود آسيب بزنند. 

 

در چه صورت  بايد برای يبوست به دکتر مراجعه کنم؟

هرگونه تغيير پايدار در عادات گوارشی، افزايش ياکاهش در تعداد اجابت مزاج يا مقدار مدفوع يا مشکل شدن  تخليه مدفوع، نيازمندمراجعه به پزشک می باشد. در صورتی که علائم يبوست برای بيشتر از 3 هفته باقی بماندشما بايد با پزشک مشورت کنيد. اگر خون در مدفوع وجود داشته باشد، بلافاصله به جراح کولون و رکتال مراجعه کنيد. 

چگونه علت يبوست مشخص می شود؟

يبوست ممکن است علت های زيادی داشته باشد که شناخت اين علت ها اهميت زيادی دارد تا به اين ترتيب بتوان تا حد امکان از درمان ساده ترو اختصاصی تر استفاده کرد. پزشک شما خواستار بررسی هرگونه علت آناتوميک مانندمناطق رشد کرده که کولون را باريک می کند، باشد. 

آزمايش ديجيتال ناحيه مقعد و رکتوم معمولا اولين گام می باشد، چراکه اين آزمايش نسبتا به راحتی انجام  شده و ممکن است سرنخهايی درباره علت بيماری فراهم کند. بررسی روده با استفاده از ابزاری انعطاف پذير وچراغ دار يا با استفاده از عکس برداری اشعه ايکس و باريوم ممکن است در شناسايی اختلال و همچنين رد موارد جدی ايجاد کننده يبوست، مانند پوليپ ها ، تومور واختلالات انسدادی کمک نمايد. در صورتی که نوعی اختلال آناتوميکی تشخيص داده شوددرمان در جهت اصلاح آن انجام می شود. 

تست های ديگری وجود دارد که در تشخيص علت های عملکردی اختصاصی و درمان مناسب آن کمک می کند. به عنوان مثال با استفاده از مطالعه مارکر، سرنخ هايی برای اختلال عملکرد عضلات روده ها فراهم می آيد. در اين مطالعه  بيمار يک کپسول محتوی مارکر را خورده  و در طی چند روز به طورمرتب از روده ها عکس برداری اشعه ايکس انجام می شود. ساير تست های فيزيولوژيکی عملکرد مقعد و رکتوم را بررسی می کند. اين تست ها با استفاده از يک کاتتر پلاستيکی کوچک به بررسی رفلکس های عضلات مقعد می پردازد که کنترل کننده اجابت مزاج ميباشند. در تست های عکس برداری اشعه ايکس نيز به  بررسی عملکرد مقعد و رکتوم حين تخليه مدفوع پرداخته می شود. 

در بسياری از موارد هيچ گونه علت آناتوميک ياعملکردی خاصی مشاهده نمی شود و گفته می شود که علت يبوست غير اختصاصی می باشد. 

درمان يبوست به چه صورت است؟

تعداد بسيار زيادی از بيماران مبتلا به يبوست باافزودن مقادير زياد فيبر به رژيم غذايی مانند سبوس گندم، نان آرد کامل و ميوه وسبزيجات خاص، و استفاده از مايعات بيشتر درمان می شوند. پزشک شما ممکن است به شماتوصيه کند که سبک زندگی خود را تغيير دهيد. 

مکمل های فيبر محتوی فيبر سبزيجات غير قابل هضم،مانند سبوس، اغلب توصيه می شود و ممکن است در بهبود يبوست بسيار مفيد باشد. علاوه براين، اين مکمل ها ممکن است به کاهش کلسترول، کاهش خطر بروز پوليپ  و سرطان کولون و پيشگيری از هموروئيد ( بواسير) کمک نمايد. 

گرچه ممکن است چندين هفته و حتي چندين ماه طول بکشدتا مکمل هاي فيبر بيشترين اثر خود را نشان دهند، اما نه ضرری برای بدن دارند ونه  ممکن است مانند برخی ملين های محرک مورد استفاده بيش از حد و سوء استفاده قرار بگيرند. ساير انواع ملين ها، تنقيه و شياف ها فقط بايد با توصيه پزشک مصرف شده و توسط جراح کولون و رکتوم مورد بررسی قرار بگيرند. 

در نظر گرفتن زمان مشخصی از روز برای اجابت مزاج نيز ممکن است در برخی بيماران مفيد واقع شود. در برخی موارد، بايوفيدبک ممکن است در بهبود عملکرد عضلات اسفنکتر مقعد کمک نمايد. تنها در برخي شرايط نادر برايدرمان يبوست نياز به عمل جراحی می باشد. جراح کولون و رکتوم شما اين موارد را باجزئيات بيشتر با شما بررسی می کند تا بهترين درمان را برای شما انتخاب نمايد.

 

 

 

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

اخبار سایت

چرخش روزگار بار دگر سالی نو بر دوش نسیم بهاری نهاد تا این امانت سبز را نزد ما آورد.
مصاحبه با دکترعزیزی در مورد تاثیرلیزردردرمان همورویید

: روش‌های درمان هموروييد - ليزرمعجزه نمی‌كند طی سال‌های اخير با تحول در روش‌های درمان هموروييد يابواسير، تنها راه درمان اين بيماری عمل جراحی نيست، بلكه روش‌هايی نيز وجود داردكه مشكلات و دردهای بعد از عمل جراحی را ندارد. اما در جامعه با تبليغات غير واق...
توصیه های پزشکی

: با توجه به فصل گرما مصرف فراوان مايعات بخصوص آب ، آب ميوه های طبيعی، ميوه و سبزيجات تازه توصيه ميشود. از مصرف غذاهای صنعتی وکنسروی، نوشابه های گازدار ، فست فودها جدا خودداری نماييد. دوستدار شما دکتر رسول عزيزی
پاسخ سوالها

: باعرض پوزش به دلیل غیرفعال بودن بخش سوالات لطفا سوال خود را به razizimd@gmail.com ایمیل کنید.
دوستان و هموطنان عزیز و ارجمند و بخصوص بیماران گرامی که بنحوئی اینجانب در خدمتشان بودم : نوروز فرخنده، یادگار نیاکان پیام آور دوستی و عشق و مهر را شادباش می گویم و آرزو دارم سالی همراه با تندرستی وکامیابی و سرشار از شادی داشته باشید و رنجوری و بیماری را در سالی که به پایانش رسیدیم باقی بگذارید و در سال جدید سالم و سر حال و شاد باشید. توصیه من به شما این است که پیام های بهداشتی را جدی بگیرید و هنگام مشاهده وضع و حالت غیر عادی به پزشک خودتان مراجعه و از انجام آزمایشات لازم غافل نباشید. استفاده و خوردن مواد فیبر دار و از جمله سبزیجات و میوه های مختلف شما را از ابتلا به بیماری های روده با در صد زیاد ایمن میکند. ورزش و خوردن مایعات و مخصوصا آب به مقدار حداقل 7-8 لیوان در روز بسیار پر اهمیت است، خواهش میکنم مورد توجهتان قرار دهید. سایت من با اطلاعاتی که در مورد بیماریهای کولورکتال در اختیار شما قرار داده مرتب به روز رسانی میشود و همچنان در دسترس شما قرار دارد . سعی میکنیم سئوالات شما را با همکاری دوستان در اولین فرصت جواب دهیم و راهنمائی لازم را در اختیارتان قرار دهیم. اگر در سال گذشته سوال یا درخواستی مطرح کردید که پاسخ داده نشده از شما پوزش میطلبیم . کثرت درخواستهای مشاوره و سوالات باعث شد تا پاسخ عده ای از عزیزان به موقع داده نشود. لطفن در صورت نیاز دوباره درخواست و یا سوال خود را فقط از طریق آدرس ای میل razizimd@gmail.com ارسال نمایید. با آرزوی سلامتی شما دوستدار شما دکتر رسول عزیزی