سرطان مقعد

تاریخ ایجاد: شنبه 30 خرداد 1394 تعداد بازدید: 7182 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
سرطان مقعد


 سرطان مقعد چيست؟

 

سرطان مقعد بيماری نادری می باشد و ساليانه حدود930 نفر در انگلستان به اين سرطان مبتلا می شوند. سرطان مقعد در  زنان کمی شيوع بيشتری نسبت به مردان دارد .


                                       


 سرطان مقعد و تومور های پيش مقعدی

 مقعد عبارت است از منفذ باز عضلانی که در انتهای روده بزرگ قرار دارد. مقعد توسط حلقه ای عضلانی به نام اسفنکتر کنترل  می شود که ازطريق باز و بسته شدن اجازه کنترل حرکات دستگاه گوارش را فراهم می آورد.


 منطقه ای که مقعد را به رکتوم متصل می کند کانال مقعدی ناميده می شود و حدود 3 تا 4 سانتی متر طول دارد.


 سرطان مقعد نادر می باشد. ساليانه حدود 930 نفر درانگلستان به اين سرطان مبتلا می شوند. شايعترين نوع سرطان مقعد  کارسينوما سلولهای اسکوموس می باشد. ساير انواع نادر اين نوع سرطان شامل کارسينومای سلول های بازال،  آدنوکارسينوما و ملانوما می باشد. اين اطلاعات درباره کارسينومای سلول های اسکوموس می باشد.

 

 سرطان مقعد در زنان کمی شيوع بيشتری نسبت به مردان دارد. عوامل مختلفی موجب افزايش خطر ابتلا به سرطان مقعد  می شود که شامل: 

 ويروس پاپيلومای انسانی (اچ پي وی )

 احتمال بروز سرطان مقعد در افرادی که مبتلا به نوعی عفونت ويروسی به نام پاپيلومای انسانی می باشند،افزايش می  يابد.خطر ابتلا به اين ويروس با افزايش تعداد شرکای جنسی فرد افزايش می يابد.  

 فعاليت جنسی

 احتمال بروز سرطان مقعد در افرادی که از طريق مقعدمقاربت داشته اند، افزايش می يابد. اين امر ممکن است به علت افزايش  احتمال ابتلا به ويروس " اچ پی وی " در ناحيه مقعد باشد . 

 تضعيف سيستم ايمنی

 سيستم ايمنی بخشی از دفاع بدن در مقابل عفونت ها وبيماری هايی مانند سرطان می باشد. احتمال بروز سرطان مقعد در  افرادی که دچار ضعف سيستم ايمنی می باشند مانند افرادی که به دنبال عمل پيوند عضو داروهای سرکوب کننده سيستم  ايمنی مصرف می کنند و يا  درافراد مبتلا به ايدز، بيشتر است. 

 مصرف سيگار

 تنباکو موجود در سيگار خطر ابتلا به سرطان مقعد راافزايش می دهد. 

 هرچند بسياری از افراد مبتلا به سرطان مقعد اين ريسک فاکتور ها را نداشته اند و علت اين بيماری هنوز ناشناخته می  باشد.   

 شايعترين علائم سرطان مقعد عبارتست از:

 خونريزی از مقعد

 درد، ناراحتی و خارش اطراف مقعد

 برجستگی های کوچک اطراف مقعد که ممکن است باهموروئيد (بواسير) اشتباه شود

 بی اختياری دفع مدفوع

 ترشحات ژله ای مانند از مقعد ( مخاط)

 زخم های اطراف مقعد که ممکن است تا پوست اطراف باسن گسترش يابد. 

 NICE ( انستيتو ملی سلامت آمريکا)توصيه می کند افراد مبتلا به سرطان مقعد توسط يک گروه پزشکی متخصص تحت درمان  قراربگيرند. اين گروه در تمام بيمارستان ها در دسترس نمی باشند، بنابراين ممکن است شمابرای مداوا مجبور باشيد به  بيمارستان ديگری برويد. در اغلب موارد  درمان اصلی برای سرطان مقعد استفاده از ترکيب راديوتراپی ( اشعه درمانی) و  شيمی درمانی ميباشد. هر دو روش درمان ممکن است به صورت همزمان يا به دنبال هم استفاده شود.درمان ترکيبی معمولا  بسيار موفق می باشد. اگر راديوتراپی و شيمی درمانی به طورهمزمان استفاده شود، عوارض جانبی آن نيز ممکن است با  شدت بيشتری بروز کند. برای درمان تومورهای کوچک مقعدی از جراحی و يا  در موارد پيشرفته از ترکيب جراحی با شيمی  درمانی يا راديوتراپی استفاده می شود. 

 رضايت بيمار

 قبل از شروع هرگونه  روند درمانی، پزشک شمااطلاعات کاملی در زمينه عوارض درمان به شما می دهد و هدف از درمان را ب  برای شما شرح می دهد. آنها معمولا از شما می خواهند تا فرم رضايت شروع درمان ( رضايتنامه) را امضا کنيد.بدون اجازه شما  نمی توان ازهيچ درمان پزشکی استفاده کرد.

  جراحی

 در موارد تومورهای کوچک ممکن است از جراحی استفاده شود. در مواردي که درمان های اوليه قادر به ريشه کنی سرطان  نباشد يا در صورتیکه علائم موجود حاکی از برگشت مجدد سرطان باشد، نيز از جراحی استفاده می شود. دو نوع اصلی  جراحی وجود دارد: برداشت موضعی و برداشت شکمی 

 برداشت موضعی

 اين روش ممکن است در موارد تومورهای کوچک موجود در قسمت های خارجی مقعد استفاده شود. در اين روش تنها بخش  هايی از مقعد که دارای سلول های سرطانی هستند برداشته می شود. اسفنکتر مقعد دست نخورده باقی می ماند بنابراين  کار دستگاه گوارش در اغلب افراد بدون تغيير باقی می ماند. 

 برداشت شکمی

 در اين روش مقعد و رکتوم برداشته می شود. در اين روش بايد بخشی از روده بزرگ (کولون)  به صورت دائمی برداشته می  شود(کولوستومی). بنابراين راه خروجی دستگاه گوارش به سطح شکم منتقل می شود تا بدين ترتيب مدفوع ازبدن خارج شده  و در کيسه کولوستومی جمع آوری می شود.اين منفذباز شکمی است واستوما نامیده میشوداگرچه کولوستومی در ابتدا  امری وحشتناک و ناراحت کننده به نظر می رسد اما بيشترافراد با گذشت زمان با آن تطبيق حاصل کرده و به زندگی طبيعی  خود باز می گردند.

  استوما عبارت از منفذ بازی، چه به صورت طبيعی چه به واسطه جراحی، می باشد که بخشی از حفره داخلی بدن را به محيط  خارج متصل می کند. عمل جراحی که طی آن استوما ايجاد می شود به پسوند  استومی ختم و با پيشوندی که معرف اندام يا  منطقه مورد جراحی می باشد، آغاز می شود.

 در آناتومی، استومای طبيعی شامل هرگونه منفذ بازی در بدن، مانند دهان، می شود. در صورت نياز در هر اندام حفره مانند  می توان استومای مصنوعی ايجاد نمود. اين اندام ها شامل مری، معده، دوازدهه، ايلئوم (بخشی از روده باريک)، کولون، حفره  جنبی، حالب، مثانه و لگنچه کليه می باشد.

 يکی از انواع بسيار شناخته شده استومای مصنوعی کولوستومی می باشد که از طريق جراحی در روده بزرگ ايجاد می شود.  اين روش از طريق بای پس کردن رکتوم به مدفوع اجازه خروج از بدن می دهد تا در کيسه ای جمع آوری شود. 

 

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

اخبار سایت

چرخش روزگار بار دگر سالی نو بر دوش نسیم بهاری نهاد تا این امانت سبز را نزد ما آورد.
مصاحبه با دکترعزیزی در مورد تاثیرلیزردردرمان همورویید

: روش‌های درمان هموروييد - ليزرمعجزه نمی‌كند طی سال‌های اخير با تحول در روش‌های درمان هموروييد يابواسير، تنها راه درمان اين بيماری عمل جراحی نيست، بلكه روش‌هايی نيز وجود داردكه مشكلات و دردهای بعد از عمل جراحی را ندارد. اما در جامعه با تبليغات غير واق...
توصیه های پزشکی

: با توجه به فصل گرما مصرف فراوان مايعات بخصوص آب ، آب ميوه های طبيعی، ميوه و سبزيجات تازه توصيه ميشود. از مصرف غذاهای صنعتی وکنسروی، نوشابه های گازدار ، فست فودها جدا خودداری نماييد. دوستدار شما دکتر رسول عزيزی
پاسخ سوالها

: باعرض پوزش به دلیل غیرفعال بودن بخش سوالات لطفا سوال خود را به razizimd@gmail.com ایمیل کنید.
دوستان و هموطنان عزیز و ارجمند و بخصوص بیماران گرامی که بنحوئی اینجانب در خدمتشان بودم : نوروز فرخنده، یادگار نیاکان پیام آور دوستی و عشق و مهر را شادباش می گویم و آرزو دارم سالی همراه با تندرستی وکامیابی و سرشار از شادی داشته باشید و رنجوری و بیماری را در سالی که به پایانش رسیدیم باقی بگذارید و در سال جدید سالم و سر حال و شاد باشید. توصیه من به شما این است که پیام های بهداشتی را جدی بگیرید و هنگام مشاهده وضع و حالت غیر عادی به پزشک خودتان مراجعه و از انجام آزمایشات لازم غافل نباشید. استفاده و خوردن مواد فیبر دار و از جمله سبزیجات و میوه های مختلف شما را از ابتلا به بیماری های روده با در صد زیاد ایمن میکند. ورزش و خوردن مایعات و مخصوصا آب به مقدار حداقل 7-8 لیوان در روز بسیار پر اهمیت است، خواهش میکنم مورد توجهتان قرار دهید. سایت من با اطلاعاتی که در مورد بیماریهای کولورکتال در اختیار شما قرار داده مرتب به روز رسانی میشود و همچنان در دسترس شما قرار دارد . سعی میکنیم سئوالات شما را با همکاری دوستان در اولین فرصت جواب دهیم و راهنمائی لازم را در اختیارتان قرار دهیم. اگر در سال گذشته سوال یا درخواستی مطرح کردید که پاسخ داده نشده از شما پوزش میطلبیم . کثرت درخواستهای مشاوره و سوالات باعث شد تا پاسخ عده ای از عزیزان به موقع داده نشود. لطفن در صورت نیاز دوباره درخواست و یا سوال خود را فقط از طریق آدرس ای میل razizimd@gmail.com ارسال نمایید. با آرزوی سلامتی شما دوستدار شما دکتر رسول عزیزی