جراحی روده بزرگ ومقعد

تاریخ ایجاد: شنبه 30 خرداد 1394 تعداد بازدید: 4693 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: host
جراحی روده بزرگ ومقعد

جراحی روده بزرگ و مقعد ( کولورکتال ) چيست؟

 جراحی کولورکتال

درمان جراحی و روش های تشخيصی 

جراحی کولورکتال يک شاخه از رشته  پزشکی است که در رابطه با اختلالات و بيماريهای راست روده، مقعد و روده بزرگ ميباشد. اين رشته به عنوان مقعد شناسی هم شناخته شده است، اما اصطلاح دوم در حال حاضر به ندرت در رشته پزشکی  استفاده می شود، و اغلب جهت شناسايی شيوه های مربوط به مقعد و رکتوم به طور خاص به کار ميرود.

 پزشکان متخصص در اين رشته از پزشکی ، جراحان کولورکتال يا پراکتولوژيست  ناميده می شوند. در ايالات متحده، به منظور تبديل شدن به جراح کولورکتال، پزشکان جراح بايد دارای رزيدنتی کامل جراحی عمومی باشند ،همچنين يک فلوشيپ از عمل جراحی روده بزرگ ، که بر اساس آن آنها واجد شرايط در اين زمينه تخصصی هستند تا گواهی هيئت آمريکايی  جراحی مقعد و روده بزرگ  ياگواهی هيئت آمريکايی مقعد شناسی استئوپاتيک  را دريافت کنند.                                                     

http://rasoulazizi.com/fa/images/Anorectum.gif

 محدوده تخصصی 

در ساير کشورهای ، صدور گواهينامه برای تخصص مقعدشناسی به جراح ( فوق تخصص جراحی کولورکتال ) ، بعد از اتمام 2 الی 3 سال رزيدنتی در اين رشته توسط هيئت جراحی آن کشورارائه می شود. 

جراحان متخصص کولورکتال  تخصص لازم در درمان بيماريها و مشکلات روده بزرگ و مقعد را هم در زمينه جراحی وهم غير جراحی ( درمان دارويی و ... )ا دارا می باشند. آنهاعلاوه بر آموزش های کامل در جراحی عمومی آموزش های پيشرفته در درمان مشکلات روده بزرگ و مقعد را ديده اند. 

جراحان کولون و رکتوم قادر به درمان بيماری ها باوضعيت خوش خيم و يا  بدخيم هستند، که در صورت لزوم بعد از  انجام معاينات روتين غربالگری ، درمان بيماری به روش جراحی انجام ميشود.

اختلالات و بيماريهای  منجر به جراحی کولورکتال

عبارتند از:

ابتلا به واريس ( گشاد شدن رگها )، تورم يا التهاب وريدی ( سياهرگها ) در راست روده و مقعد (هموروئيد) 

ترک های غير طبيعی و يا  پارگی در مقعد (شقاق مقعدی – فيشرز)

اتصالات غير طبيعی و ياباز شدن کانال بين مقعد يا ساير سطوح در ناحيه مقعد به سطوح ديگری از پوست (فيستول)

شرايط يبوست شديد

بی اختياری مدفوع

پيش رفتگی و بيرون زدگی  ديواره های راست روده از طريق مقعد ( پرولاپس مقعد )

نواقص مادرزادی  مانند  بسته بودن مقعددر بدو تولد

درمان اختلالات ناشی از قولنج شديد، مانند بيماری کرون

سرطان روده بزرگ و راست روده (سرطان کولورکتال)

تغيير حالت در سطح راست روده و مقعد در صورت بيرون افتادگی

سرطان مقعد (به ندرت)

هر گونه آسيب ديدگی در ناحيه مقعد

خارج کردن اجسامی که داخل مقعد شده است. ( شامل مشکلات ناشی از رفتارهای غلط جنسی)

 

درمان جراحی وروشهای تشخیصی

 

 

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

اخبار سایت

چرخش روزگار بار دگر سالی نو بر دوش نسیم بهاری نهاد تا این امانت سبز را نزد ما آورد.
مصاحبه با دکترعزیزی در مورد تاثیرلیزردردرمان همورویید

: روش‌های درمان هموروييد - ليزرمعجزه نمی‌كند طی سال‌های اخير با تحول در روش‌های درمان هموروييد يابواسير، تنها راه درمان اين بيماری عمل جراحی نيست، بلكه روش‌هايی نيز وجود داردكه مشكلات و دردهای بعد از عمل جراحی را ندارد. اما در جامعه با تبليغات غير واق...
توصیه های پزشکی

: با توجه به فصل گرما مصرف فراوان مايعات بخصوص آب ، آب ميوه های طبيعی، ميوه و سبزيجات تازه توصيه ميشود. از مصرف غذاهای صنعتی وکنسروی، نوشابه های گازدار ، فست فودها جدا خودداری نماييد. دوستدار شما دکتر رسول عزيزی
پاسخ سوالها

: باعرض پوزش به دلیل غیرفعال بودن بخش سوالات لطفا سوال خود را به razizimd@gmail.com ایمیل کنید.
دوستان و هموطنان عزیز و ارجمند و بخصوص بیماران گرامی که بنحوئی اینجانب در خدمتشان بودم : نوروز فرخنده، یادگار نیاکان پیام آور دوستی و عشق و مهر را شادباش می گویم و آرزو دارم سالی همراه با تندرستی وکامیابی و سرشار از شادی داشته باشید و رنجوری و بیماری را در سالی که به پایانش رسیدیم باقی بگذارید و در سال جدید سالم و سر حال و شاد باشید. توصیه من به شما این است که پیام های بهداشتی را جدی بگیرید و هنگام مشاهده وضع و حالت غیر عادی به پزشک خودتان مراجعه و از انجام آزمایشات لازم غافل نباشید. استفاده و خوردن مواد فیبر دار و از جمله سبزیجات و میوه های مختلف شما را از ابتلا به بیماری های روده با در صد زیاد ایمن میکند. ورزش و خوردن مایعات و مخصوصا آب به مقدار حداقل 7-8 لیوان در روز بسیار پر اهمیت است، خواهش میکنم مورد توجهتان قرار دهید. سایت من با اطلاعاتی که در مورد بیماریهای کولورکتال در اختیار شما قرار داده مرتب به روز رسانی میشود و همچنان در دسترس شما قرار دارد . سعی میکنیم سئوالات شما را با همکاری دوستان در اولین فرصت جواب دهیم و راهنمائی لازم را در اختیارتان قرار دهیم. اگر در سال گذشته سوال یا درخواستی مطرح کردید که پاسخ داده نشده از شما پوزش میطلبیم . کثرت درخواستهای مشاوره و سوالات باعث شد تا پاسخ عده ای از عزیزان به موقع داده نشود. لطفن در صورت نیاز دوباره درخواست و یا سوال خود را فقط از طریق آدرس ای میل razizimd@gmail.com ارسال نمایید. با آرزوی سلامتی شما دوستدار شما دکتر رسول عزیزی